Reklam Alanı
Reklam Alanı
polo 1.6 tdi dsg
İnceleme 91 views 0

2013 Volkswagen Polo 1.6 TDI Nasıl?

Başlığa sığmayacağından sadece 2013 model Polo diye yazdım, 2013 Volkswagen Polo 1.6 TDI nasıl bir arabadır, alınır mı? Artıları eksileri nelerdir? Daha önce sahip olduğum onlarca arabalardan bir tanesi olan Polo’dan bahsedeceğim size.

Volkswagen Polo 6r diye geçer, Polo’nun en sevimli kasalarından diyebiliriz. En azından kendi fikrim bu yönde. 1.6 dizel motoru 90 beygir, 230NM tork üreten B sınıfır bir otomobildir. 4.2Lt fabrika verileri olan yakıt tüketimi sakin kullanımda gerçeği yansıtıyor, agresif kullanmalar ve ani hızlanmalarda diğer motorlu taşıtlar gibi yakıtı içiyor.

Sahip olduğum araç Comfortline olup Volkswagen grubunda orta doluluğu temsil eder. Her ne kadar bu modelde Highline seçeneği olmasada Comfortline adeta Ttrendline paketmiş hissi veriyor. Zira araçta arka park sensörü dahi yok. Sanırım Volkswagen grubunun en fakir donanıma sahip Comfortline donanımlı otomobili Polo olabilir. Genel bilgilendirme bittiğine göre detaylara inelim.

Ne Zaman Satın Aldım, Ne Kadar Ödedim?

Polo’yu 2016 yılının Eylül ayında 50.000₺’ye galeriden satın aldım, sadece sağ arka çamurluk ve kapıda lokal boya vardı, onun haricinde içi dışı tertemiz bir otomobildi. Aldım diyorum fakat bu aracı bulmak ve almak hiç kolay olmadı, zira piyasada çok fazla pert araç ve dolandırıcı satıcı var. Bu arada aracı 70.000km’de iken satın aldım.

Bu araçta 4 cam elektrikli, merkezi kilit, yol bilgisayarı, ısıtmalı ve elektrik ayarlı dikiz aynalarının dışında bir donanım söz konusu değil. Comfortline denince en azından dijital klima yada çelik jantları olsun istiyor insan.

Yaşadığım Sorunlar Neler?

3 sene kadar kullandığım Polo, klima kompresörü sorunundan başka hiçbir arıza çıkartmadı. Bakımlarını düzenli olarak yaptırmamın da etkisi olduğunu düşünerek 2013 model B segmenti bir araçtan trim sesi dahi duymadım. Bu tamamen Volkswagen kalitesi diye düşünüyorum. Klima kompresörü onarımı olduğundan bahsedildi, değişim yoluna gitmek daha mantıklı geldiğinden biraz masraflı olsa dahi değişimi yapılmıştı.

Bakım Masrafları Ne Kadar?

Belirttiğim fiyatlar geçmiş dönemlere ait olup bölge ve firma bazlı değişkenlikler gösterebilmektedir. Ben servis tercihimi ilk zamanlar güvendiğim ama mesafe olarak bir hayli uzak bir özel serviste yaptırıyordum. Zaman içerisinde bunun anlamsız olduğunu ve yakınlarda bir servis bulmanın daha mantıklı olacağını düşünerek yakınımda güvendiğim bir servis buldum.
Örneğin ağır bakım diye tabir edilen bir bakıma 10.08.2017 tarihinde girdim. Ön iki amortisör, triger kayışı, v kayışları, ön diskler, yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, antifriz. tüm bu masraflar işçilik dahil 2040₺ tuttu.

Kimler Polo Almalı?

Polo çocuğu belli bir yaşa gelmiş ailelerin tercihi olabilir. Benim değiştirme sebebim bebek sahibi olmamdan dolayı ekstra bagaj hacmi ve azda olsa iç mekan genişliği ihtiyacı oldu. Yeni doğan bebeğiniz için ana kucağı bağlayabilirsiniz fakat tam boy oto koltuğu ile ön koltukta kimse oturamayacak halde alan kaplıyor. Ek olarak bebek arabasının bagaja sığma ihtimali oldukça zor, diyelim zar zor sığacak bir bebek arabası buldunuz bu sefer diğer eşyaları koyacak alanınız kalmıyor.
Bekar yada yeni evlenmiş çiftlerin tercihi Polo olabilir.

Kısacası Polo tam bir şehir içi arabası olup, uzun yollara gittiğimde de bir sorun yaşatmadı fakat B sınıfı araçlar uzun yol için konfor olarak pek doğru tercih değiller.

Artıları;
Tüm B segmenti araçlarda olduğu gibi daha az park sorunu
Düşük yakıt tüketimi
Düşük segment olmasına rağmen hissedilen VAG kalitesi
DSG konforu (çok sorun yaşanda dahi başıma gelmedi)

Eksileri;
Yetersiz donanım
Kabin sesi çok yüksek, adeta camlar açık sanıyorsunuz
B segmenti bir araç için uçuk satış fiyatları

Şimdilerde, Ülke’mizde şişirilen ikinci el fiyatlar yüzünden 2013 model 1.6 TDI Comfortline DSG bir Polo 70-75 bin liralara kadar çıkıyor.  Bana göre Polo bu özelliklerde en fazla 40.000₺’nin üzerini hak etmiyor!

 

 

 

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir