Reklam Alanı
Reklam Alanı
ABS nedir
Nasıl Çalışır 73 views 0

ABS Nedir?

Günümüz arabaların neredeyse tamamında standart olarak sunulan ABS fren sistemi nedir? Nasıl çalışır? Yol tutuşunda faydası var mı? Frenleme mesafesini kısaltır mı? Gelin beraber ABS fren sisteminin nasıl çalıştığına bakalım. ABS Nedir?

Sisteme dair birçok web sitesinde uzun uzun gereksiz yazılar yer almaktadır, fazla detaya inmeden kısaca size bilgi aktarmaya çalışacağız. ABS Nedir?

ABS (Anti Lock Braking System) 1936 senesinde geliştirilen sistem araçların ani durma gereksiniminde aracın stabil hareket etmesini, yol tutuşunun sağlanıp kontrolden çıkmasını engelleyerek sürüş güvenliğine en önemli katkıyı sağlayan ek destek sistemlerinden birisidir. 1936 yılında ilk olarak Almanya’da kullanılmıştır.

ABS nedir

Nasıl Çalışır?

Ani frenleme esnasında her bir tekerleğin dönüş hızı elektronik sistem (ECU) tarafından algılanarak aracın fren basıncını ayarlar ve bu sayede aracın kilitlenmesinin önüne geçilir. ABS devreye girdiğinde fren pedalında sürücü tarafından rahatlıkla hissedilebilecek bir titreşim oluşur, bu durumda paniğe kapılmadan aynı basınç ile ayağınızı fren pedalından çekmemeniz gerekir.

Sitemiz otomobiller ile alakalı olduğundan ABS deyince akla sadece fren sistemi gelebilir. Fakat araçlarda trim diye tabir edilen plastik aksamlarda kullanılan parçaların büyük bir kısmı ABS plastikten üretilmiştir. Hatta bazı plastik aksamlara baktığınızda bir yerlerinde >ABS< ibaresini görebilirsiniz. Hazır ABS plastik demişken kısaca bu konuya da değinelim.

ABS, Akrilonitril Bütadien Stiren’in kısaltılmış ismidir. Kimyasal formülü ise, (C8H8• C4H6•C3H3N)x). ABS plastik kalıp yöntemi ile üretilen ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Hafif ve sert bir polimer çeşididir. Otomobil parçaları, koruyucu ekipmanlar, borular ve oyuncakların üretiminde ABS tercih edilir.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir