Reklam Alanı
Reklam Alanı
Soğuk havada araba
Bilmeniz Gerekenler 70 views 0

Arabanız Kışa Hazır mı?

Havalar iyice soğudu, hatta Türkiye’de bazı bölgelerde yoğun kar yağışı başladı bile. Peki otomobiliniz zorlu kış şartlarına ne kadar hazır? Rutin bakımlarınızı yaptırdığınızı düşünerek aşağıdaki tedbirleri almanızı öneriyoruz. oto kışlık bakımı için dikkat edilecekler;

Kış mevsiminde yaşanan trafik kazalarının büyük bir kısmı araçların kış şartlarına uygun olmamasından kaynaklanıyor. Kazalara ek olarak soğuk iklim şartlarına hazırlıksız yakalanan araçlarda arıza nedeniyle yolda kalma durumları da yaşanabilmektedir. Aşağıda belirttiğimiz tedbirleri almanız durumunda daha rahat sürüş sağlayabilirsiniz. Bu tedbirleri 4 ana başlık ve ipucu başlığı altında topladık. Öneri ve tavsiyeleriniz mesaj olarak iletebilirsiniz.

Kışın araba kullanımı

Antifiriz

Kış aylarında ortam sıcaklığı eksi derecelere düşerek aracınızın soğutma sıvılarının donmasına sebep olmaktadır. Bunu engellemek için kimyasal içerikli sıvı olan antifriz (antifreeze) kullanmanız gerekmektedir. Antifriz sıvısını radyatör suyunun olduğu yere eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sıvıyı silecek suyunuzda da kullanabilirsiniz.

Kış Lastikleri

Yasal diş derinliğine uygun olsa dahi, eğer aracınızda yazlık lastikeriniz takılı ise trafiğe asla çıkmamanız gerekmektedir. Kışlık lastik sadece kar yağdığında değil, dış sıcaklık eksi derecelere indiğinde yolda daha başarılı bir tutunma sağlayarak frenleme mesafesine katkı sağlar. Kauçuktan üretilen otomobil lastikleri dış ortam ısı değişikliklerine göre farklı tepkiler verdiğinden asla mevsimine uygun olmayan  ve diş derinliği yetersiz lastikleriniz ile yola çıkmayın. Mutlaka kışlık / yazlık yada en az dört mevsim kullanım özelliğine sahip lastikler edinin.

Zincir

Kış aylarında bagajınızda mutlaka olması gereken kurtarıcı bir ekipmandır. Çeşitli formlarda satılan zincirleri takması kimine göre göz korkutur ancak, bir iki kere pratik yaparak ne kadar kolay olduğunu anlayabilirsiniz. Yeni nesil araba zincirleri araç lastiğini sökmeden yada kriko kullanmadan takılabilme özelliğine sahiptir. Tavsiyemiz, sadece ihtiyaç halinde zincir takmanızdır. Buz olmayan yada ihtiyaç duyulmayan zeminlerde zincir takılı iken yol almak aracınıza zarar verebilir.

Silecekler

Eğer lastikleri hasarlı silecekleriniz varsa mutlaka değiştirin. Dış etmenlere bağlı yıpranan silecek lastikleri zaman içerisinde, camı düzgün silmez buda görüş kalitesini ciddi oranda düşürür. Çok soğuk havalarda aracınızın sileceklerinin cam ile temasını kesin. Bu, gece don olduğu durumlarda silecek lastiklerinizin cama yapışmasını engeller ve daha uzun süreli kullanmanıza yardımcı olur. Belirli aralıklarla silecekleriniz söküp ılık su ve sabun ile yıkamanız yararlı olacaktır.

İpuçları

Eğer kapalı otoparkınız yoksa, karlı ve çok soğuk havalarda aracınızın camları ve kapıları hatta aynaları buz tutabilmektedir. Buzu hızlı çözmek için kaynar su dökmek, aracın camını çatlatabilir. Öncelikle aceleniz varsa ılık su ile spreyleme yaparak suyu buzlu bölgelere uygulayabilirsiniz. Ancak işiniz acil değil ve vaktiniz varsa tavsiyemiz, yine ılık suyu sadece açılmayan kapı koluna ve kapı kilit mekanizmasına döküp aracınıza binip çalıştırmanızdır. Ön camda oluşan buzlanmayı ise aracınız biraz ısındıktan sonra havalandırmanın konumunu ön cama vererek çözebilirsiniz.

*** Aracınızın kapı fitillerine, kilit mekanizmalarına ve anahtar yuvalarına WD adlı kimyasal yağlayıcıyı sıkarak donma problemine çözüm bulabilirsiniz.

Kışın araba kullanımı

 

yerinde iphone servisi için tıklayın

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir