Reklam Alanı
Reklam Alanı
egzoz dumanı
Bilmeniz Gerekenler 96 views 0

Egzoz Dumanı Ne Anlatıyor?

Aracınızdan çıkan egzoz dumanı çok şey anlatır. Özellikle rengine bakarak kısmen de olsa aracın arızası hakkında fikir sahibi olabiliriz. Tıpkı insan vücudunda olduğu gibi arabanızda da erken teşhis çoğu zaman can kurtarır. Şimdi gelin bu duman çeşitlerine yakından bakalım.

BENZİNLİ MOTORLARDAKİ EGZOZ DUMANI

Siyah ya da Gri Renkli Dumanı : Yakıtın tam olarak yakılamamasından dolayı gerçekleşebilir. Tıkanmış hava filtresi, Karbüratör, yakıt enjeksiyonu veya emisyon hatası, blokeli manifold, yada egzozdaki olabilecek yağ sızıntısı buna neden olabilir. Mavi Egzoz Dumanı : Genellikle motorun yağ yakmasından kaynaklanır. Bu durumda yanma odasından oluşan kaçaktan sızan yağ ya da aşınmış durumda olan piston segmanlarına müdahale edilmesi gerekebilir.
egzoz dumanı
Beyaz Renkli Duman : Suyun yanma odasında buharlaşmasından meydana gelir. Genellikle motorun çok soğuk olduğu durumlarda görülür ki bu durum normaldir ve tamir gerektirmez. Bunun dışındaki durumlar ise kafa contasının sızdırması ya da motor bloğunda bir çatlak olabilir.

DİZEL MOTORLARDAKİ EGZOZ DUMANI

Siyah ya da Gri Renkli Duman : Benzinli motorlara benzer bir şekilde yakıtın tam olarak yakılamamasından dolayı gerçekleşebilir. Tıkanmış hava filtresi, Karbüratör, yakıt enjeksiyonu veya emisyon hatası, blokeli manifold, yada egzozdaki olabilecek yağ sızıntısı buna neden olabileceği gibi, benzinli araçlardan farklı olarak yanlış yakıt sınıfı kullanılması, motorun aşırı ısınmış olması da bu renklerde duman atmasına sebep olabilir. Mavi Egzoz Dumanı : Genellikle motorun yağ seviyesinin yüksek olması sebebiyle karşılaşırız. Ayrıca aşınmış durumda olan piston segmanlarına, silindirlere veya valflere müdahale edilmesi gerekebilir. Beyaz Renkli Duman : Yakıtın yanmaması veya suyun yanma odasında buharlaşmasından meydana gelir. Genellikle motorun çok soğuk olduğu durumlarda görülür ki bu durum normaldir ve tamir gerektirmez. Bunun dışındaki durumlar arızalı enjeksiyonlar ya da motorun aşırı ısınması olabilir.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir