Reklam Alanı
Reklam Alanı
Araç Klimaları Nasıl Çalışır?
Bilmeniz Gerekenler 55 views 0

Araç Klimaları Nasıl Çalışır?

Araç Klimaları Nasıl Çalışır?

Araç klimalarının ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Araç klimalarının havayı soğutmasının dışında farklı işlevleri de bulunmaktadır. Havayı temizlemesi ve nemini alması; araç klimalarının önemli özellikleri arasında bulunmaktadır. Araçlarda bulunan klima sisteminde havanın temizlenme işlemleri; polen filtresi ve aktif karbon filtresi tarafından yapılmaktadır. Bir sürücü için otomobildeki en uygun sıcaklığın 20-22 derece arası olduğu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı, klima ayarının sağlık koşulları dikkate alınarak 20 dereceye ayarlanması kabul görmektedir. Araç klimalarının birçok faydası bulunmaktadır. Araç klimaları sayesinde birtakım alerjileri olan sürücüler için uygun bir ortam yaratılmaktadır. Araç Klimaları Nasıl Çalışır?

Doğru klima kullanımı

Araç Klimasının Çalışma Prensibi

Araç klimasının çalışma prensibinin genel kimya ve fizik kurallarıyla açıklanması mümkündür. Maddeler, gaz halinden sıvı haline dönüşürken ısı vermektedirler. Maddeler, sıvı halinden gaz haline dönüşürken ise ısı alırlar. Bu bağlamda, ısının her zaman daha sıcak maddeden daha soğuk maddeye aktığı bilinmektedir. Buna ek olarak, herhangi bir madde, sıvı halden gaz haline dönüşürken ısı almaktadır. Maddenin bulunduğu ortamdaki ısıyı çektiği net bir şekilde ifade edilebilir. Klima sistemlerinin çalışma prensibi, bu kurallar doğrultusunda açıklanabilir. Klima sistemlerinde düşük ısılarda kaynayan özel bir sıvı bir başka deyişle soğutucu madde kullanılmaktadır. Klimalardaki soğutma işlemi; sıcaklık, faz ve basınç değişimi arasındaki fiziksel kuralların klima sistemine uyarlanması şeklinde gerçekleşmektedir. Araç klima sisteminde buhar basıncı sabit bir değerde bulunmaktadır. Sıcaklığın azaltılmasıyla beraber soğutucu madde, gazdan sıvı haline dönmektedir. Bu süreç; klimanın ön tarafında yer alan klima kondanserinde gerçekleşmektedir. Yüksek basınçtaki buharın basıncının aniden düşürülmesi sonucunda gazdan sıvı haline dönüşümü gerçekleşmektedir. Bu sebeple, aşırı soğuma meydana gelmektedir. Bu süreç ise klimanın evaporatör denilen kısmında gerçekleşmektedir. Klimalarla alakalı yanılgılardan birisi, klimaların soğuk hava ürettiğine dairdir. Ancak, klimalar, hiçbir şekilde soğuk hava üretmez. Dışarıdan veya aracın içinden gelen hava, evaporatörden geçilerek soğutulmaktadır. Bu hava, aracın içerisine bir fan yardımıyla üflenir. Klimanın temel çalışma prensibi ana hatlarıyla bu şekildedir.

Araç Klima Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Araç klima sisteminin parçaları arasında kompresör, evaporatör, kondenser, nem tutucu filtre, genleşme valfi, sensörler, klima fanı, klima yağı ve gazı bulunmaktadır. Kompresör, soğutucu maddenin basıncını yükseltmektedir. Bu sayede, maddenin ısısı artar. Bunun dışında, klima gazının miktarı, soğutma işlemi için oldukça önemlidir. Klima yağı ise klima sisteminde bulunan hareketli parçaların yağlanması ve bu sayede aşınmamalarının sağlanmasına sebep olur. Kondenser, yoğuşturucu adıyla bilinmektedir. Sıvı haldeki klima soğutucu maddenin kurutulması ve depolanmasını nem tutucu filtre sağlamaktadır. Genleşme valfi ise klima gazının basıncını düşürmektedir. Evaporatör; buharlaştırıcı olarak bilinmektedir. Evaporatör sayesinde hava soğutularak araç içerisine girmektedir. Evaporatörün ön kısmında kalorifer peteği bulunmaktadır. Araç klimasının çalışmasındaki işlevi büyüktür.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir