Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bu Yazıyı Okumadan İkinci El Araba Satın Almayın!
Bilmeniz Gerekenler 72 views 0

Bu Yazıyı Okumadan İkinci El Araba Satın Almayın!

Mevcut kullandığınız arabanızı bir üst modeli veya farklı sınıf ile değiştirmek istiyorsunuz yada ilk defa araba satın alacaksınız fakat sıfır kilometre için yeterli bütçeniz yok. Belki sıfır araba satın almam diyenlerdensiniz. Tüm bu seçeneklerden birine sahipseniz ve ikinci el bir araba satın almaya karar verdiyseniz, bu yazımız tam size göre! Bu Yazıyı Okumadan İkinci El Araba Satın Almayın!

İkinci el araç satın alma işleri eskilerde oto pazarlarında daha çok gerçekleşirdi, diğer alternatifler ise oto galerileri, eş dost yada gazetelerin seri ilanları idi. Şimdilerde ise gazete seri ilanları yerini internet siteleri aldı. Çeşitli ikinci el ilan sitelerinden istediğiniz aracı bir çok kriter belirterek arayabilir, aklınızdaki arabaya çok daha hızlı ve kolay erişebilirsiniz. Eş dost veya oto galerileri de güncel seçenekleriniz arasında ancak internet ilanlarında muhtemelen galerilerin de ilanları yer almaktadır. Bu Yazıyı Okumadan İkinci El Araba Satın Almayın!

Bazı kişiler ikinci el otomobil satın alırken galerileri tercih etmek istemeyebilir, yada sadece galeriden ilanlara da bakabilir. Burada tercih tamamen satın alacak kişiye kalıyor. Günümüz otomobil satışlarının çok büyük bir kısmı web siteleri üzerinden yürüyor. Oturduğunuz yerden birçok aracı inceleyebilir fotoğraflarını detaylıca görebilirsiniz.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, hoşunuza giden ve bütçenize uygun bir otomobil buldunuz diyelim. Aman sakın kimse ile telefonda anlaşıp, asla kaparo adı altında para göndermeyin. Talep edilen tutar her ne olursa olun yada bulduğunuz arabanın değeri piyasa koşullarında ne kadar uygun olursa olsun buna dikkat edin!

Otomobil alım satım işlemleri sırasında bir çok dolandırıcılık yöntemi var. O nedenle satıcı ile konuşurken dikkatli olun.

Peki Ne Yapmalı?

  • Satıcı ile araç başında pazarlık yapın. Telefonda yapılan pazarlık alıcı ve satıcı arasında ciddiyetten uzak durur. Pazarlık payı olup olmadığını telefonda öğrenebilirsiniz.
  • Arabayı görmeye gitmeden önce buluşacağınız bölgeye yakın bir oto ekspertiz merkezi araştırın, yada bulduğunuz güvenilir bir oto ekspertiz firmasında buluşun.
  • Satıcı ile aracı görmek için buluşmaya giderken yanınızda araç bedelini kesinlikle bulundurmayın. Ödemeyi sadece banka yolu ile yapın!
  • Aracı gördünüz, ilan detayları ile örtüşüyor ve belirtilenin dışında birşey yok ise, belirlediğiniz oto ekspertiz firmasında ekspertize sokmadan satıcı ile mutlaka otomobilde dediğinin dışında bir şey çıkarsa ekspertiz parasını ödemeyeceğinizi bildirin. Eğer kabul etmez ise muhtemelen sorun ile karşılaşabilirsiniz. Hatta kabul ederse ekspertiz parasını satıcı ödesin, otomobil ilanında yazılanlar ve söylenenler ile örtüşüyorsa ekspertiz bedelini kendisine iade edersiniz.
  • Tüm bu aşamaları sorunsuzca geçseniz dahi, satıcıya asla elden ödeme yada kaparo vermeyin. Karşınızdaki kişi iyi niyetli görünebilir ancak bu sizi yanıltmasın, unutmayın iyi bir dolandırıcı hedefine ulaşmak için tüm yolları dener.
  • Yakınınızda bulunan bir notere giderek araç satış sözleşmesi yapın, ödemeyi satıcı taraf imzayı attığı sırada banka yolu ile yapın. İşlemin eş zamanlı olması biraz stres yaratabilir fakat her iki tarafta kendini güvence altına almak zorunda.

Hayırlı Olsun! aracınızın sizin üzerinize geçmesi için noter tarafından satış işlemi tamamlandı. Noter veznesine giderek 225 TL tutarındaki noter masrafını ödedikten hemen sonra sizin adınıza yeni ruhsatı teslim alabiliyorsunuz.

Eskiden ruhsatınızı alabilmek için trafik sigortası yaptırmanız gerekiyordu. Trafik sigortası işlemi ile Emniyet Müdürlüğüne giden bildirim sayesinde ruhsatınız hazırlanıp adresinize PTT ile gönderiliyordu.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir