Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gaz Pedalı Tepkime Cihazı
Nasıl Çalışır 29 views 0

Chip Tuning Nedir?

Chip Tuning Nedir?

Motorlardaki ateşlemeyi sağlayan ekonun bilgilerinin yer aldığı ciplerin yazılımlarının değiştirilmesine chip tuning adı verilmektedir. Motorun modifiye edilmesinde en etkili kısım chip tuning olarak bilinmektedir. Motorların beyin kısımlarını yöneten Electronic Control Unit’in bir başka deyişle beyin kısımlarının çalışmalarının zamanlarına müdahale edilmesi söz konusu olmaktadır. Chip tuning işlemlerinde birçok şeyin değiştirilmesi mümkün olabilir. Chip tuning; bilhassa elektronik sistem barındıran dizel motorlara ve enjeksiyon sistemine bağlı olan benzinli araçlarda uygulanan bir işlemdir. Bu tip araçlarda yer alan ateşleme sistemine gerekli olan düzenlemelerin yapılması söz konusu olmaktadır. Chip tuning sayesinde tork artışı yapılır ve aracın gücünün ve performansının arttırılması hedeflenir. Chip Tuning Nedir?

Chip Tuning Zararlı Mıdır?

Chip tuning; araçlarda motor gücünün arttırılması, yakıt tasarrufunun sağlanması ve daha birçok avantajın bulunduğu bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak, bazı kesimler tarafından bu uygulamanın zararlı olduğu ve araca zarar verdiği iddia edilmektedir. Chip tuning uygulamasının doğru kişiler tarafından yapıldığı takdirde hiçbir zararı bulunmamaktadır. Bilhassa otomobil firmalarının chip tuning konusunda müşterilerine hizmet sunduğu bilinmektedir. Chip tuning uygulamasının dışarıdan fark edilmesinin imkanı yoktur. Bunun sebebi, araçların performansını arttırmaya yönelik bir eylem olmasıdır. Bir başka deyişle, aracın dış görüntüsüne herhangi bir etkisinin olması söz konusu değildir. Araçlarda yapılacak modifiye işlemlerinin ilki, chip tuning olarak bilinmektedir.

Chip Tuning Uygulaması Nasıl Yapılır?

Chip tuning uygulamasının iki şekilde yapılması mümkün olmaktadır. İlk yöntemde, orjinal chipler sökülmektedir. Yerlerine ise yenileri takılmaktadır. İkinci yöntemde ise orijinal chiplerin programlanabilir hale getirilmesi söz konusu olmaktadır. Gereken modifiye programının aktarılması bu sayede gerçekleşmektedir. İkinci yöntemde yapılacak olan programlama ile araçların genel performansları artacaktır. Bu sayede, araçların günlük kullanımlarında çok daha hızlı, verimli ve canlı tepkiler vermesi söz konusu olacaktır. Chip Tuning Nedir?

Chip Tuning Nedir?

Chip Tuning Uygulamasının Yapılma Sebepleri

Chip tuning uygulaması, araç modifiyesinin önemli bir kısmını meydana getirmektedir. Bu uygulamadaki amaç, yüksek hız elde etmektir. Ayrıca, motor gücünün yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bunun dışında, chip tuning uygulamasının yapılma amaçlarından birisi yakıt tasarrufu sağlamaktır. Çünkü, günümüzde yakıt fiyatları her geçen gün artmaktadır. Her araca özgü olarak yapılacak yazılımlar sayesinde araçların performanslarının artması söz konusu olmakla beraber yakıt tüketimlerinde de ortalama olarak %30 tasarruflar gerçekleşecektir. Türkiye’de chip tuning uygulamaları bilhassa ticari amaçlı olarak kullanılan araçlarda yapılmaktadır. Bu uygulamanın sebebi ise genel olarak ekonomiktir.

Chip Tuning Uygulaması Motorun Ömrünü Kısaltır Mı?

Modifiye işlemlerinin en değerli kısımlarından birisi olan chip tuning uygulamalarında motora herhangi bir zarar gelmesi söz konusu olmaz. Ancak, chip tuning uygulamasının bu işi bilen uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Chip tuning uygulaması sonucunda aracın motorunun verebileceği maksimum güçten daha fazlasının verilmesi söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, bu uygulama, gerektiği zamanlarda motoru koruyacaktır.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir