Reklam Alanı
Reklam Alanı
DSG
Nasıl Çalışır 187 views 2

DSG Vites Sistemi Nedir?

DSG Vites Sistemi Nedir? Almanca Direkt-Schalt-Getriebe İngilizce Direct Shift Gearbox, Çift Kavramalı Vites Sistemi olarak geçer. Bu saydıklarımız Volkswagen araçlarda kullanılan vites sistemi olup diğer araçlarda isimleri farklı işlevleri aynıdır. Peki nedir bu çift kavramalı şanzıman?

DSG Vites Sistemi

DSG Vites Sistemi için Manuel şanzınamın tek bir yapıda kompakt hale getirilmiş versiyonu diyebiliriz. Bu sistemde tek ve çift vitesler için iki ayrı şaft bulunmaktadır. Bir şaftta 1,3,5 ve 7. vitesler varken diğerinde 2,4,6 ve geri vitesler yer alıyor.  İç içe geçmiş bu şaftlar birbirinden bağımsız hareket ettiklerinden birbirlerini etkilemiyorlar.

DSG Vites Aralıkları

Buna bağlı olarak bu iki şaftın birbirinden bağımsız kavrama yani debriyaj sistemleri var. Bir kavrama kapalı konumdayken diğeri açık konumda duruyor. Aracınız 2. viteste giderken 3. vitesin kavraması hazır beklediğinden geçiş gerçekleştiği sırada siz bunu hissetmiyorsunuz.

Bir dönem sıkça sorunlarla adından bahsettiren DSG sistemi şimdilerde ise sürücülerin tercihi oluyor. Tabi bunda yıllar içerisinde edinilmiş bilgilerin (hem kullanıcı hem üretici) faydası göz ardı edilemez.

Tam olarak çalışma prensibi ile ilgili bilgiyi aşağıdaki videodan edinebilirsiniz.

 

{otokolaj}

“DSG Vites Sistemi Nedir?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir