Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 12 views 0

Fransa, virüs krizinde PSA ve Renault’ya destek sözü verdi

Fransa, virüs krizinde PSA ve Renault’ya destek sözü verdi Fransız hükumeti, PSA ve Renault’ya şirketlerin koronavirüs salgınının yıkımı ile ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için kredi garantileri ve faturalarda gecikme gibi yardım etme hakları olduğunu söyledi.

Dünya çapında otomobil endüstrisi, ilk olarak virüsün ortaya çıktığı Çin’de durdurulan ve şimdi bazı hükumetlerin salgını önlemek için benzeri aksiyonları aldığı Avrupa’da üretimleri askıya alıyorlar.
Fransa, bu hafta, işletmelerin krizden kurtulmasına yardımcı olmak için, hükumet kredi garantilerinde 300 milyar avro (325 milyar $) ve buna ihtiyaç duyanlar için vergi ve bordro masraflarının ertelenmesi de dahil olmak üzere bir dizi önlem belirledi.

Maliye bakanı Bruno Le Maire, PSA patronu Carlos Tavares ve Renault yöneticileriyle Çarşamba günü otomobil endüstrisinin geleceğini görüşmek üzere Başkan Jean-Dominique Senard’ı da dahil ettiği bir çağrı yaptı ve bir bakanlık yetkilisi gerekirse bu önlemlere de sahip çıkacaklarını belirtti.

Fransa’nın koronavirüs planının unsurlarının çoğu, zorunlu olmayan faaliyetlerin ve perakendecilerin büyük bir şekilde kapatılmasının ardından sıkıntılı küçük işletmeleri hedeflerken, hükumet de büyük şirketlerine yardımcı olacağını açıkça belirtti.

BFM Business radyosuna otomobil firmaları ile yaptığı görüşmeden önce, “Durum son derece açık … büyük Fransız şirketlerinin, endüstriyel simgelerin kaybolduğunu görmek söz konusu değil.”

“Ulusal sanayi mirasımızı korumak için millileştirmeye başvurmalıyız, o kadar ileri gitmeye hazırız.”

Herhangi bir şirketten ismiyle bahsetmedi.

Renault‘ya yakın bir kaynak, maliye bakanıyla yaptığı görüşme sırasında, sektörün karşılaştığı sorunların üzerinden geçmenin ötesinde kesin bir adım veya plan olmadığını söyledi.

Opel ve Vauxhall markalarını da üreten Peugeot sahibi PSA, Pazartesi günü 27 Mart’a kadar Avrupa fabrikalarını kapatacağını, Renault da bir sonraki duyuruya kadar Fransa ve İspanya’da sanayi faaliyetlerini askıya aldığını söyledi.

Tedarikçiler de mücadele ediyor.

Lastik üreticisi Michelin, İspanya, İtalya ve Fransa’daki fabrikalarını en az bir haftalığına kapattı.

Koronavirüs krizi, çoğu Çin gibi büyük pazarlarda ve sıkı yeni Avrupa emisyon kurallarında bir talep düşüşüyle ​​boğuşurken, kırılgan bir zamanda otomobil üreticilerini yakaladı.

Fransız hükumetinin yüzde 15 hisseye sahip olduğu Renault, Şubat ayında, ilk kaybını on yıl içinde kaydettikten sonraki üç yıl boyunca 2 milyar avroluk ek maliyetler işaretledi.

PSA, Fiat Chrysler ile birleşmenin ortasında, son sonuçlarında daha iyi sonuç verdi ve kârlılık, daha pahalı modellere odaklandığı için 2019’da rekor bir seviyeye ulaştı.

Fransa’nın otomotiv endüstrisi federasyonu Salı günü yaptığı açıklamada, hükumetten krizin otomobil satışları üzerindeki etkilerine karşı koymak için alınan önlemlerden çok daha geniş bir destek paketi istediğini söyledi.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir