Reklam Alanı
Reklam Alanı
Gaz Pedalı Tepkime Cihazı
Yeni Araçlar 179 views 1

Gaz Pedalı Tepkime Cihazı Nedir?

Bugün size gaz pedalı tepkime cihazlarından bahsedeceğiz, peki nedir bu gaz pedalı tepkime cihazı? ne işe yarar nasıl kullanılır? faydalı mıdır? bir ihtiyaç mıdır?

Gaz Pedalı Tepkime Cihazı

Gaz pedalı tepkime cihazları, biz gaz pedalına bastığımızda motora giden sinyalin hızını artırarak veya yavaşlatarak gaz tepkime refleksini direkt olarak etkiler. Yani siz gaza bastığınızda sinyal motora gider ve gaz kelebeği açılır. Gaz kelebeği açıldığında içeriye yakıt hava karışımı dolar, bu sinyal süresi ne kadar uzun olursa kelebek o kadar açık kalır ve yakıt sarfiyatı da o derece fazla olur. Tepkime cihazı ile bu yolu kısaltırsak gaz kelebeğinin açık kalma süresi kısalır ve önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlamış oluruz.

Elektronik gaz kelebeğine sahip bütün manuel ve otomatik otomobillerde rahatlıkla kullanılabilir. Bazı otomobillerde bu sistem sürüş modu olarak yer almaktadır. Fakat dışarıdan adapte edilen otomomillerde de, sistem gaz tepkime süresini oldukça kısalttığı için otomobilin ivmelenmesinde oldukça önemli zamanlar kazandırır. 

Avantajları Nedir?

Bazı otomobillerde kalkış sırasında gaz desteği vererek daha kolay kalkması sağlanır. Bu durum klima açıkken ve yoğun trafikte dur kalk yaparken oldukça işe yaramaktadır. Ancak bu sistemi barındırmayan otomobillerde gaz tepkime cihazları sizin işinize yarayacaktır. Dik yokuşlarda kalkış sırasında gaz pedalı tepkime cihazı devreye girerek daha rahat kalkış yapmamızı sağlayabilir. 

Yakıt Sarfiyatına Katkısı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gaz kelebeğinin açık kalma süresini kısalttığı için ve hemen gazı alıp motora ilettiği için yakıt tüketimine gözle görülür bir azalma sağlar. 

Konu ile ilgili deneyimlerinizi forum sayfamızdan paylaşabilirsiniz.
Forum sayfası için tıklayın.

{otokolaj}

“Gaz Pedalı Tepkime Cihazı Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir