Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hava Yastığı
Nasıl Çalışır 184 views 0

Hava Yastığı Hakkında Bilmedikleriniz

Trafik kazalarında hayatta kalmamızı sağlayan ve neredeyse tüm araçlarda standart donanımda sunulan hava yastıkları. Arabamızı kullanırken varlığının farkında bile olmadığımız  ancak kaza anında görevini yerine getiren donanım nasıl çalışır, hangi parçalardan oluşur?

Hava yastıkları aldığınız aracın marka modeline göre ve içerdiği donanım paketine göre sayıca değişiklik göstermektedir. Bazı araçlarda halen tek (sürücü) hava yastığı kullanılırken, gelişmiş marka modellerin sunduğu zengin donanım paketlerinde perde hava yastıklarına ilaveten diz hava yastıkları da sunulmaktadır. Peki hava yastıklarının çalışma prensibi nedir, kaza anında neler olur? Şimdi teknik anlamda tüm detayları sizlere sunuyoruz.

Hava yastığının temel parçalarını sıralayacak olursak, hava yastıkları aşağıdaki bileşenlerden oluşmaktadır.
Yastık
Sensörler
Tüp
Elektronik devre

 

Yastık; Ana görevi çarpışma şiddetini göğüslemek olan hava yastığının yastık bileşeni naylon iplikten üretilmektedir. Naylon hafiftir ve patlama sırasında maruz kaldığı yüksek gaz sıcaklığına dayanıklıdır. Ayrıca dinamik kuvvete karşı elastiktir, üzerinde bulunan delikler sayesinde sadece 1 saniye içerisinde söner.

Hava Yastıkları

 

Sensör; Hava yastığına ne zaman şişmesi gerektiğini bildiren birimdir. aracın ön kısım başta olmak üzere çeşitli uç noktalarda bulunurlar ve çarpışmayı sisteme iletirler.


Hava Yastığı Sensörü

Tüp; Gaz dolu tüp, kaza anında patlayarak yastığın şişmesini sağlar. İçinde “sodyum azide” gazı bulunur.


Hava Yastığı Tüpü


Elektronik devre;
Hava yastığının doğru zaman ve şartta çalışmasını programlar.

Hava Yastığı Elektronik Devresi (Beyin)

Hava Yastığı Nasıl Çalışır?

Sensör darbe anındaki ivmeyi algılar, çarpmanın şiddeti oranında elektrik sinyali üretir. Elektronik devrede bulunan bir ivme ölçer sinyalin şiddetini ölçer. Sinyal oranı aracın 15 – 25 km hızla bir duvara çarptığı varsayılarak ayarlanmıştır, eğer ivme sensörü bu oranın üzerinde bir sinyal algıladığında işlemci hava yastığını patlatmak üzere çok hızlı bir şekilde ısıtıcıyı ateşler. Ateşleyici tüp içerisinde bir kıvılcım çakar ve kıvılcımın yaydığı ısı etkisiyle bir yanma meydana gelir.
Sodyum azide gazı yanarak nitrojen gazı açığa çıkar ve bu gaz hava yastığına dolar.

Yazıyı okurken bu sürecin ne kadar uzun olduğunu düşünebilirsiniz ancak kaza anında tüm işlem 30 milisaniye sürmektedir. Yani saniyenin %3’ü kadar bir sürede üstelik saatte 322km hızla patlar, göz kırpışından daha kısa bir süre demek oluyor.

Umarım hava yastığı sessiz sedasız bulunduğu yerde sabit kalmaya devam eder ve hiç kimsenin ihtiyacı olmaz!

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir