Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hibrit motor nasıl çalışır
Nasıl Çalışır 188 views 3

Hibrit Motor Nasıl Çalışır?

Neden Hibrit Motor ?

Her geçen gün tükenen fosil yakıtlar için farklı yakıt arayışları halen devam ediyor. Buna mukabil Hibrit motor teknolojisi de sağladığı tasarruf açısından bize bu konuda destek oluyor. Alternatif enerji kaynaklarından henüz tam olarak istediğimiz verimi alabilmiş değiliz. Bu anlamda Hibrit Motorlar tamamen olmasa da, benzinli motor için büyük bir yardımcı olarak öne çıkıyor. Yakıt tasarrufu açısından çok büyük katkısı olan bu motorlar, fosil yakıtların tükenmesine de bu anlamda bir nebze olsun etki etmiş oluyor. Bunun yanı sıra küresel ısınma konusuna da oldukça katkısı bulunan hibrit teknolojisi çok düşük karbon salınımıyla dikkat çekiyor.

Hibrit Motor Nasıl Çalışır ?

Hibrit motor , benzinli motor ile birlikte elektrik motoru, batarya ve jeneratörden oluşan bir gruba verilen isimdir. Benzinli motorlara oranla ortamala %40’lara varan sarfiyat sağlar. Araç gereken güç ve elektrik seviyesini göz önüne alarak en makul şekilde çalışır. Örneğin yokuşta elektrik motorunun gücü yetersiz kalacağı için otomatik olarak benzin motoru devreye sokulacaktır. Yeterli hıza ulaşıldığında elektrik motoru tekrar devreye alınıyor. Yüksek hızlarda elektrik motoru, benzin motoruna destek oluyor ve ek güç sağlayarak daha yüksek performans kazandırıyor. Düz bir yolda düşük hızla ilerlerken ve ya yine düz ve yoğun trafikli bir yolda sadece elektrik motoruyla yol alabiliyor. Böylece araç hiç benzin tüketmiyor. Bu özelliğiyle İstanbul gibi yüksek trafik yoğunluğu olan bölgeler için çok daha cazip hale geliyor.
Hibrit Motor Çalışma Prenbsibi

Hibrit Motor Çalışma Prenbsibi

Nasıl Şarj Ediliyor?

Tamamıyla elektrikli araçların şarj edilmesi gerekir. Bu şarj ile belli bir menzile sahip olurlar. Hibrit motor kullanan araçların ise şarj etme gibi bir sorunu yoktur. Rejeneratif enerji sayesinde frene basıldığı zamanlarda kendini şarj eder. Yani basitçe anlatmak gerekirse, frene basıldığı anda elektrik motoru tersine bir jeneratör gibi çalışır. Frenlemeden dolayı ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bataryalara depolar.

Hibrit Motor Sınıfları

Bugün bile çok yaygın olarak kullanılan hibrit motorlu araçların, zaman içerisinde yalnızca fosil yakıt kullanılan araçların önüne geçeceği düşünülüyor. Hibrit motor için sınıf standartları aşağıdaki gibi açıklanıyor.

Mikro Hibrit sınıfı;
En basit hibrit teknolojisidir. Trafikte durma esnasında motoru otomatik olarak durdurmak suretiyle yakıt tasarrufu sağlar. Bu özellik Start-Stop olarak da bilinir.
Mild Hibrit sınıfı;
Bu sistemde Mikro Hibrit sisteme ek olarak, frenleme sırasında depolanan enerjiyi geri depolayabilen ve bu enerjiyle benzin motoruna çekiş desteği sağlayan sistemdir.
Full Hibrit sınıfı;

Üstteki özelliklere ek olarak yalnızca elektrik motoru ile de yol alabilen sistemlerdir.

Plug-in Hibrit sınıfı;

Tüm hibrit özelliklerin yanı sıra şarj edilebilme özelliğine sahiptir.

{otokolaj}

“Hibrit Motor Nasıl Çalışır?” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir