Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hurda Araç Teşviği
Bilmeniz Gerekenler 113 views 0

Hurda Araç İndirimi Hakkında Bilmedikleriniz

16 yaş üstü araçların trafikten ihraç edilmesi / hurdaya çıkarılması durumunda yeni otomobil alacaklar için 10.000 ₺’ye varan ÖTV (özel tüketim vergisi) indirimi sağlanmakta. Hurda araç indirimi hakkında tüm detaylar;

Vatandaşlara sunulan hurda araçta ÖTV indirimi “Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu” kapsamında uygulanmaya başlanmıştır. 2018 yılında hurda statüsünde olan panelvan, kamyonet, minibüs, otobüs binek araçlar ve kamyonlar yaşları 16 ve üstü ise bu kapsamdan faydalanabilecekler.

Hurda Araç Teşviği

Ülkemiz geneline bakıldığında hurda kapsamına giren araç sayısı oldukça fazladır. Yapılan istatistiklere göre 4 milyonun üzerinde binek araç, 160 binin üzerinde minibüs ve 780 binin üzerinde kamyonet hurda statüsündedir.

Peki Hurda Araç İndirimi Şartları Neler?

Eğer aracınız 16 yaş ve üstü ise, öncelikle aracınızı aşağıda belirttiğimiz ilgili müdürlüklere teslim etmeniz gerekiyor. Aracınızı teslim alacak kurumlar;

  • Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlüğü,
  • Büyük Şehir Belediyesi
  • İl Özel İdare Merkezi
  • Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezleri

 

Sadece bu merkezler değil, bu merkezlerin dışında araç sahibi aracını ihraç (ihraç durumunda gümrük idaresine başvurmak gerekmektedir.) etmesi durumunda da hurda indiriminden faydalanabilecektir. Ardından bu kurumlardan alıncak belge ile birlikte trafik tescil kuruluşlarına başvurmak gerekecektir. Tescil kurumunda ihraç edilen yada kurumlara teslim edilen aracın sicil kaydı silinir. Tescilin silindiğine dair belge ile yeni araç satılan bayiye gidilerek teşvik tutarı hazırlatılır. Bayiler devlete ödemek zorunda olduğu vergileri hurda teşviğinden düşme olanağı sağlamaktadır.

Hurdaya çıkarttığınız aracınız eğer bir minibüs ise binek araç alarak bu indirimden faydalanamazsınız. Yani hurdaya çıkarttığınız aracınız ne türse aynı tür bir araç alarak indirimden yararlanabilirsiniz.

Hurda araç teşviğinin artırılmasının bir diğer nedeni ise can ve mal güvenliği ve karbon salınımının azaltılmasıdır. Bu sayede yeni aracınızda yakıt tüketimini de düşürmüş olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak araç satışını artırarak piyasaya hareketlilik sağlanması hedefleniyor. Tüm bu yazılar bu yıl yayınlanan Resmi Gazete’de halka duyurulmuştur.

 

 

 

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir