Reklam Alanı
Reklam Alanı
ikinci el araç dolandırıcılığı
Bilmeniz Gerekenler 197 views 0

Ikinci El Araç Dolandırıcılığı

ikinci El Araç Dolandırıcılığı , En Çok Kullanılan Yöntemler

Hayatını başkasının malını ve parasını çalarak geçinen bu dolandırıcılar için uyanık olmaktan başka yapacak bir şeyimiz yok. Bu yazımızda dolandırıcılık hikayelerinden bir kaç tanesine yer vermek istedik.

ikinci el araç dolandırıcılığı

En Çok Tercih Edilen Dolandırıcılık Yöntemleri

Elbette çok fazla yöntem olabilir. Ancak bazı sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

Araca Mutlaka Ekspertiz yaptırın,

Tramer hasar sorgulama servisinin bize verebileceği bilgi kısıtlıdır. Sigorta dışında yapılan işlemler burada görünmeyeceği gibi resmi evraklarda yapılan bazı hatalar ve ya oynamalar sonrasında araç HASARSIZ gibi görülebilmekte. Bu durumda aracı alırken Tramer sonucu ve satıcı ne kadar güvenilir olursa olsun, 100 – 150 TL ödemekten kaçmayıp aracı mutlaka expertize götürmelisiniz. Gerçek sonuçlar orada söylenenler olacaktır. Araç kilometresiyle oynamak da artık dolandırıcılık kapsamında değerlendiriliyor. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri daha önce bu yazımızda anlatmıştık.

Görmediğiniz araç için asla kaparo ödemeyin

En sık karşılaşılan yöntemlerden birisini ise ön ödeme yani kaparo avcılığı olarak tabir edebiliriz. Araç piyasa değerinin oldukça altında bir ilan yayınlanıyor. Siz aradığınızda ise sizden kaparo istiyor. Bunun için türlü gerekçeler sayabilirler. Örneğin aracı başka birinin de istediğini, ancak kaparo alabilirse size opsiyonlayabileceğini söyler. Fırsat olarak gördüğünüz bu aracı kaçırmamak için kaparoyu yolladığınız an çok büyük ihtimalle dolandırılmışsınız demektir.

Satış işini son dakikaya bırakmayın

Bu dolandırıcılar işi son dakikaya bırakırlar. Bunun da bir sebebi var tabii ki. Siz alıcıyla noterde satışı yaparken arkadaş bankaya gider. Noter kapanmak üzere olduğu için sizden imza atmanızı isterler. Ancak bu para tahmin edeceğiniz üzere gelmiyor. Siz de satışı yapmış oluyorsunuz.

Havale kimden gelirse aracı o isme devredin

Burada satıcı siz oluyorsunuz. Alıcı sizi arıyor ve anlaşıyor. Hatta aracın parasını da size havale ediyor. Sonra yeğenim dediği birini size gönderiyor ve aracı bu yeğen üstüne devrediyorsunuz. Siz çok kolay oldu diye sevinirken asıl numara başlıyor. Bir kaç hafta sonra mahkeme celbiyle karşılaşıyorsunuz. Sizinle telefonda görüşen dolandırıcı sizi dava etmiş. Parasını göndermeme rağmen arabayı başkasına sattı demiş. Her şey resmi olduğu için araba parası da bu dolandırıcıya ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Uyanık olun

ikinci el araç dolandırıcılığı için daha türlü numaralar vardır muhakkak. Ancak bizim karşılaştığımız yada duyduğumuz bir kaç tanesi böyle. Sizin de başınızdan geçen bir hikaye varsa forum sayfamızdan paylaşmayı unutmayın.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir