Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilmeniz Gerekenler 201 views 2

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler

Dişinizden tırnağınızdan artırıp para biriktirdiniz, yada biriktirdiğiniz paraya ek olarak kredi çekerek İkinci el araç satın almayı düşünüyorsunuz. Peki arabayı nereden nasıl satın alacaksınız, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Bir çoğumuz ikinci el araç ta olsa bir ona sahip olmak ister. Almayı planladığı otomobilin hayalini kurar, özellikleri, görünümü, marka ve modeli kafasında belirle ve araştırmaya başlar. ilk önce malum web sitesine girerek otomobil ilanlarına göz atar. Eskiden bu işler gazete ilanları yada oto galerileri ve oto pazarlarında dönerdi. Şimdi trend değişti, oturduğunuz yerden istediğin marka model ve özelliklerde İkinci el araç bulmak mümkün.

İkinci el araç

İkinci el araç

Sitede biraz araştırma yaptıktan sonra bulunan İkinci el araç lar favori listesine eklenerek bunlar arasından tercihler yapılır. Unutmadan, bu hizmeti veren birkaç tane kült web sitesi mevcut olduğunu hatırlatalım.

Satıcıya ilk önce varsa telefon ile ulaşmak sizi daha ciddi alıcı sınıfına sokar. Unutmayın, hiçbir satıcı telefonda pazarlığa sıcak bakmaz. Bu konuda ısrarcı olmayın, iskonto imkanı olsa dahi ısrarınız nedeniyle geri tepebilir. Eğer ilanda detay yazılmadıysa telefonda alacağımız bilgiler  önemlidir. Satıcı her ne kadar hasar yok dese bile siz mutlaka TRAMER sorgusunu yapın. Eğer satıcının yazdığı veya telefonda söylediklerinin aksi bir durumu söz konusu ise derhal bu araç ve satıcıdan uzaklaşın.

Araç başında kontrol etmeniz gereken bazı önemli hususlar

Bu aşamayı sorunsuz bir şekilde geçtiysek uygun bir zaman aralığında buluşma ve aracı görmeyi teklif edin. Araç başında kontrol etmeniz gereken bazı önemli hususları asla es geçmeyin. Peki nedir bunlar?

Dış Görünüm ve evraklar

 • Aracın karşısına geçip baktığınızda aracın diri durması önemlidir, yani hasar durumu kendini azda olsa belli eder.
 • Kapı fitilleri boya konusunda size kılavuz olacaktır, fitilleri dikkatlice inceleyin eğer aracın boyası varsa mutlaka fitillerde boya izleri olur. (en kesin yöntem boya ölçüm cihazı ile kontroldür)
 • Camda oluşan çatlaklar. Eğer camda gözünüze çarpan bir çatlak varsa, aracı almanızdan vazgeçirmez ancak pazarlık imkanı sağlar. Unutmayın, ufak görünen çatlaklar, zaman içerisinde büyüyebilmektedirler.
 • Eğer tampon ve plastik (trim) aksamlarda boya varsa bunlara takılmayın, büyük şehirlerde ufak tefen sürtünmelerden oluşan çizikler dert edilecek durum değil.
 • Kaputu açarak motor kısmını kontrol edin, far ayaları ve çevresindeki plastik aksamlarda kırıklar aracın önden hasar aldığına işaret eder.
 • Hasarların en büyük ispatı fotoğraflar. Şurasını sürttüm, taş geldi, mermer düştü, saksı düştü, başka bir araç ufaktan dokundu gibi sözlerin tek ispatı tutanak ve fotoğraflardır. Eğer satıcı size bu söylemlerini fotoğraflar ile ispatlayamıyorsa mutlaka şüphelenin.
 • Tavan, tavanda boya vb bir ize rastlarsanız bu çok önemlidir. Eğer aracın üzerine birşey düşmüş ve bu fotoğraflar ile kanıtlanamıyorsa takla atmış olma ihtimali olan bir araç ile karşı karşıyasınız demektir. Kimse takla atmış bir araç satın almak istemez.
 • Araç muayene tarihi çok önemli bir husus, eğer aracın muayenesi yakınsa daha dikkatli olmak gerekir. Eğer yeni muayeneden çıkmış bir araç ise çoğu aksamı sorunsuzdur. TÜV Türk bu konularda taviz vermiyor.

İç Mekan

 • İç mekandaki yıpranmalar size kilometre bilgisi hakkında ipuçları veriyor, km’si çok düşük bir araç bulduysanız direksiyona bakın. Olağandan fazla yıpranmalar km ile oynandığına işaret olabilir. Aynı şekilde koltuk döşemelerinden de bu sonuç çıkarılabilir. (Km bilgisinin doğruluğunu muayene ve eğer yetkili servis bakımlı ise yetkili servisten sorgulatabilirsiniz)
 • Hava yastıklarının olduğu yerleri kontrol edin, eğer bir açılma yada oynama söz konusu ise, bir kaza sonucu hava yastığı açılmış olabilir. Patlayan hava yastıklarını gizlemek için torpidolar komple kaplanabiliyor, fakat ne kadar gizleselerde mutlaka belli oluyor.
 • Emniyet kemerleri size kaza ipucu veriyor, Eğer eniyet kemerleri dip kısmından kesilip tekrar dikilmişse mutlaka bir kazaya karışmış demektir. Yeni nesil araçlarda, kaza anında emniyet kemerleri sizi darbeden korumak için aniden gerilerek sıkar. Siz emniyet kemerini açsanız bile makara geri sarmaz ve sabit kalır.
 • Bağaj halısını mutlaka kaldırıp altına bakın, stepnenin etrafındaki macunlar fabrika çıkışı gibi durmuyor yada oynanmış gibiyse araç arka taraftan hasar almış olabilir.

İkinci el araç

Tüm bu adımları geçtiniz, araçta sorun olmadığına ikna olduğunuzda tavsiyemiz yetkili servise giderek detaylı bir ekspertiz yaptırmak olacak. Eğer yetkili servis pahallı geliyorsa İkinci el araç satışında her yerde bulunabilen özel ekspertiz firmalarından birine mutlaka gidip aracı güzelce inceletin. Bu aşama da sorunsuz geçildiğinde en yakın notere giderek araç devir işlemlerini başlatın.

Noter’de Nelere Dikkat Etmek Gerekir.

İkinci el araç

Noter satışı sırasında İkinci el araç ta haciz ve ödenmemiş ceza varsa, satış gerçekleşemez. Satıcının öncelikle bu sorunları ortadan kaldırması gerekmektedir. Eğer bu sorunlar ile karşılaşmazsanız, Noter satış sözleşmesini hazırlar, sözleşmeyi kontrol etmeniz için size gösterir. Burada, şahsi bilgilerinizi (tc kimlik no, telefon no, vb) araç bilgilerini (şasi, plaka vb) dikkatlice kontrol edin! Tüm bunlar sorunsuz ise, satıcıya parayı elden veriyorsanız, imzayı atmadan teslim etmeyin, sözleşmeyi siz de imzalayarak geçici araç ruhsatını teslim alabiliyorsunuz.

Aracı Satın Aldım Şimdi Ne Yapacağım?

Öncelikle hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dileriz 🙂 İşimiz henüz bitmedi, şimdi sırada bir sigortacı ile görüşüp araca zorunlu trafik sigortası yaptırmamız gerekiyor. Unutmayın, Noter’den tek nüsha ruhsat ve geçici ruhsat aldınız. Kalıcı ruhsatınızın oluşabilmesi için aracınıza en geç bir ay içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Sigorta poliçeniz kesildiğinde Trafik Şube Müdürlüğü online olarak ruhsatınızı hazırlayıp, Noter’de belirttiğiniz adresinize PTT ile gönderiyor.

Ruhsatım adresime gelmedi? Bu durumda en yakın PTT Genel Müdür’lüğüne giderek kontrol ediyorsunuz. Eğer ruhsatınız burada değil ise, en yakın trafik şube müdürlüğüne ulaşıp ruhsatınızı buradan temin edebiliyorsunuz.

Bunları Unutmayın!

 • Aracınız her ne kadar sorunsuz olsa dahi mutlaka, yağ, yağ filtresi, yakıt filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişimi yaptırın.
 • Zorunlu trafik sigortasını yaptırdığınız firmadan mutlaka tam kapsamlı kasko yaptırın, biraz maliyetli olabilir ancak aracınızı dışarıdan gelecek hasar, çalınma, doğal afet vb durumlara karşı destekleyecektir.
 • Aracınızın yedek lastiğini kontrol ettirin, en olmadık yerde ihtiyacınız olduğunda sizi yolda bırakmasın.
 • Aracınızda mutlaka ilk yardım seti ve akü takviye kablosu bulundurun ve unutmayın, torpidoda bir yerde mutlaka kaza tutanak raporu (ihtiyacınızın olmaması ümidiyle) bulundurun.

Son olarak, kurallara uyun ve mutlaka emniyet kemerinizi takın!

 

 

{otokolaj}

“İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir