Reklam Alanı
Reklam Alanı
Doğru klima kullanımı
Bilmeniz Gerekenler 160 views 0

Klimadaki Tehlike

İnsanlık tarihindeki en yararlı icatlar arasında gösterilen klimalar aslında düzgün kullanılmadığında nasıl ölümcül bir hal alıyor gelin inceleyelim.

Kış mevsiminde ortamı ısıtan, bunaltıcı yaz sıcaklarında serinleten klimalar artık tüm araçlarda standart pakette sunulur oldu. Fakat klimayı bilinçsiz kullandığımızda neler olabileceğini biliyor musunuz?

Doğru klima kullanımı

Öncelikle aşağıda belirttiğimiz konularda dikkatli olmalısınız,

  • Sıcak havalarda aracınıza biner binmez klimayı hızlı kademede ve en soğukta çalıştırmayın, önce tüm camları açıp arabayı havalandırın daha sonra düşük kademede kısa bir süre klimanızı çalıştırıp ardından camlarınızı kapatın.
  • Klima ızgaralarında toz olmamasına dikkat edin, klima ızgaralarını temiz tutun.
  • Polen filtresinin değişimini düzenli olarak yaptırın.
  • Aracınızda asla sigara içmeyin, normal şartlarda da tavsiye etmiyoruz ancak klima kullanıyorsanız bu durum daha çok önem arz etmektedir.
  • Aracınızın içerisine ve ızgaralara doğrudan oto kokusu sıkmayın.
  • Eğer ikinci el bir araç satın aldıysanız mutlaka ozon temizliği yaptırın, eğer maliyeti yüksek geliyorsa oto aksesuar dükkanlarında satılan klima ızgaralarını temizleyen kimyasalları da kullanabilirsiniz. (bilindik markalardan şaşmamanızı tavsiye ederiz.)
  • Klima gazınızın seviyesini yetkili servislerde kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

Bunlara da Dikkat Edin!

Yazın klimanızı çalıştırırken soğukluk derecesini asla en düşüğe getirmeyin, en ideal sıcaklık derecesi 23-24 derecedir. Bu dereceye kademeli olarak getirmeniz daha uygun olacaktır. Eğer terliyseniz klimalı ortamda bulunmamanız gerekir, terinizin vücudunuzda aniden soğuması ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Unutmayın, bakımı yapılmamış ve bilinçsiz kullanılan klimalar sizi hasta edebilir. Genelde görünen sağlık sorunları ise, kas ve baş ağrıları, gribal enfeksiyonlar ve hatta zatürredir.

 

 

 

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir