Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?
Bilmeniz Gerekenler 21 views 0

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?

ABS, ESP, ASR vb güvenlik donanımları ilk zamanlar opsiyonel olarak sunulmuşlardı. Avrupa standartları gereği opsiyon donanım listesinden çıkartılarak standart donanım listesinde sunulmaya başlandı. Şimdilerde ise kör nokta uyarı sistemi opsiyonel donanım listesinde yer alıyor, ilerleyen yıllarda diğer standart güvenlik donanımları arasında yerini alması bekleniyor. Gelin Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? beraber inceleyelim.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Bir zamanlar araba satın almak istediğinizde, katalogda standart donanım listesinde ABS, ASR yada ESP yer almıyordu. Bu donanımlar satın alma istediğiniz arabada olusun isterseniz ek ücret ödemek zorundaydınız. Bu sebepten çoğu kişi tarafından tercih edilmiyordu. Bu donanımları maliyetten değilde, usta şöför (!) bu donanımlara ihtiyaç duymazı savunan sürücüler vardı. Unutmayın, donanım olarak sunulan bir aygıtın yaptığı işi yapmanız her zaman mümkün olmayacaktır.

Günümüzde araba satın alırken opsiyon listesine yeni bir özellik eklendi. Adı, “kör nokta uyarı sistemi” peki nedir bu kör nokta uyarı sistemi? Nasıl çalışır? Ne işe yarar?

Kör nokta uyarı sistemi

Kör Nokta Nedir?

Aracınızın aynalarını her ne kadar iyi aralasanız dahi, kayıp görme noktaları oluşmaktadır, buna kör nokta denir. Kör noktada kalan diğer araçlar risk oluşturduğundan yani görülemediğinden olası bir kaza ihtimalini artırır.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?

Yukarıda yazdığımız gibi, aynalardan görülemeyen noktalarda kalan diğer nesneleri algıladığında dikiz aynalarında bulunan ikaz lambası ile sürücüyü uyaran sisteme Kör Nokta Uyarı Sistemi denir.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Kör nokta uyarı sistemi, otomobilin arka tamponun sağ ve sol uç noktalarının içine yerleştirilen radar donanımı ile sağlanmaktadır. Radar aktif hale getirildiğinde, kapsama alanı dahilinde yaydığı sinyalleri sürücüye sesli yada ışıklı şekilde uyarmayı sağlar. Kör nokta ikaz sisteminin radarları dışarıdan görünmez, fakat bazı modellerde sağ ve sol dikiz aynalarının içerisinde bu sisteme ait ufak görseller yer almaktadır.

Kör Nokta Uyarı sistemi Nasıl Aktif Edilir?

Sistemi barındıran otomobillerin bazılarında tek bir düğme ile aktif edilebildiği gibi, aracın yol bilgisayarı yada multimedya ekranında bulunan menü aracılığı ile kör nokta uyarı sistemini açabilir yada kapatabilirsiniz.

Bir çoğunuz bilirsiniz, eskiden dikiz aynalarına yapıştırılan yuvarlak bombeli aynalar vardı. İşte bunlar eskinin kör nokta kontrol sistemiydi, şimdilerde ise yerini gelişen teknolojiye bırakarak daha güvenli sürüş yapılmasını sağladı!

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir