Reklam Alanı
Reklam Alanı
Lastik Yüksekliği Nasıl Hesaplanır?
Bilmeniz Gerekenler 114 views 0

Lastik Yüksekliği Nasıl Hesaplanır?

Aracımızda en önem göstermemiz gereken, fren mesafesi, virajda yol tutuşu vb birçok sürüş dinamiğini etkileyen unsurların başında lastiklerimiz yer alır. Bunların bakımından, doğru hava basıncına kadar dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunların arasında lastik boyutları önemlidir. Lastik ebatlarını, internette aracınızın marka model bilgisi ile rahatlıkla bulabiliriz. Fakat lastik yüksekliğinin nasıl hesaplandığını biliyor musunuz? Bu yazımızda sizlere bunu açıklıyoruz.

Lastiğin kesit / profil oranı; kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının yüzde cinsinden ifadesidir. 225/70 R 15 etiketi olan bir lastikte bu oran 70 ve 245/60 R 15 lastiğinde ise 60’dır. Yani otomobilinizin lastiğinin yüksekliği, lastiğin genişliğinin birinci lastikte yüzde 70’i, ikinci lastikte ise yüzde 60’ıdır.

Lastiklerin yanal kuvvet geliştirmesi ve bu kuvvetleri iletmesinde, lastiğin geometrisi oldukça önemlidir. Kesit oranı ne kadar küçülürse dönüş kararlılığı o kadar artar. 225/70 R 15 lastiğinin yüksekliği (Yükseklik/225=0.7) 157.5 mm iken 245/60 R 15 lastiğinin yüksekliği (Yükseklik/245=0.6) ise 147 mm’dir. Yani iki lastiğin lastik yüksekliği aynı olmuyor. Eğer jant çapı sabit kalacak olursa sizin orijinal lastiğinizin ebatlarına yakın olan lastik ölçüsü 215/75 R 15 lastiğidir. Bu durumda lastiğin lastik yüksekliği ise 161.25 mm’dir.

Lastik kullanımında orijinal boyutlardan asla vazgeçmeyin çünkü lastik aracın yerle temas etmesini sağlayan, otomobillerin aktif güvenlik unsurlarının en önemlisidir. Orijinalden vazgeçerek kendinizi ve aracınızda taşıdığınız diğer insanları ve canlıları tehlikeye atabilirsiniz.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir