Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilmeniz Gerekenler 278 views 2

Lastiklerde Bulunan Yazılar Ne Anlama Geliyor?

Yazlık, kışlık, 4 mevsim ve arazi taşıtları için özel olarak imal edilen lastiklerde bulunan yazılar önemsiz gibi görünse de aslında çok şey anlatıyor. Bu değerleri inceliyoruz.

Varlığı değişim döneminde ve patladığı zamanlarda aklımıza geliyor olabilir, ancak kullandığımız araçtaki en önemli unsurlardan biridir lastiğimiz. Kullandığımız lastiklerde bulunan yazılar ve sayılar ne anlama geliyor? Neyi ifade ediyorlar? Gelin hep beraber bu yazıların ne olduğuna bakalım.

Örnek vereceğim lastiğin ebadı, 255 / 60 / R17 olsun. Zaten lastiğin üzerinde marka model yazısından sonra en dikkat çeken yazı olarak bu vb değerleri göreceksiniz.

255 Lastiğin yere bastığı taban diye tabir edilen kısmının değeridir.
60 olarak yazılan değer lastiğin tabanından janta giren kısmının değeri olup genelde lastik yanağı olarak adlandırılır.
R yazısı, lastiğin RADIAL yani telli olduğunu belirtir. Lastiğin içerisinde çelik telden oluşan bir kafes olup kauçuğun içerisinde yer alır. Tıpkı inşaatta kullanılan demir gibi.
17 değeri, lastiğin jant çapını temsil eder. bu değer arttıkça lastiğiniz büyür, değer azaldıkça lastiğiniz daha küçük olur.

99H/T/V/W/Z, buradaki 99 değeri yük indeksini ifade eder. Örneğin 99 değerinin yük indeksi 400kg olabilir.
H Hız anlamına gelir, yani bu araç ile 210 km/s hız ile belirli bir süre yol alabilirsiniz. Ancak günümüz trafiğinde pek mümkün olmayabilir.
T 190 km/s ile yol alınabilir.
V 240 km/s ile yol alınabilir.
W 270 km/s ile yol alınabilir.
Z 300 km/s ve üzeri hız ile yol alınabilir.

lastiklerde bulunan yazılar

 

Tubeless, lastikte jant ve lastik arasında bir iç lastik (şambrel) olmadığını ifade eder. Tubeless lastiklerde hava jant ve lastik arasında yer alır.

 

Unutmayın!

Her mevsiminde kullanılması gereken lastik eşiti farklı olup, kışlık ve yazlık olarak ayrılırlar. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, dört mevsim lastikler üretilmeye başlanmıştır. Güvenli olup olmadığı halen tartışma konusu olup, kendimce şunu söyleyebilirim “Her şeyi yaptığını iddia eden şey, aslında hiçbir şeyi tam olarak yapamıyor demektir”

Yazlık ve Kışlık Lastik

Hava sıcaklığı 7 derece ve altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanmalıyız. Bu hem araç sürüş güvenliği, hem de yakıt ekonomisi açısından fayda sağlayacaktır. Bu nedenle kışlık lastiklerin üzerinde kar işareti, yazlık lastiklerin üzerinde güneş işareti yer alır. 4 mevsim lastiklerde ise, ikisi birden yer alır.

Güvenli sürüş, yakıt ekonomisi ve lastiğinizin uzun ömürlü olması için hava basınç değerlerini mutlaka kontrol edin!

 

{otokolaj}

“Lastiklerde Bulunan Yazılar Ne Anlama Geliyor?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir