Reklam Alanı
Reklam Alanı
Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?
Bilmeniz Gerekenler 58 views 0

Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır? Ülkemizde de oldukça yaygın olan, otomobil ve motosiklet modifikasyonu bazı durumlarda illegal olabildiği gibi bazı durumlarda legal şekilde yapılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, aracın TÜVTURK muayene standartlarına uygun olmasıdır. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Otomobil sektörüyle içli dışlı olan herkes, modifiye kavramını mutlaka duymuştur. Modifiyenin kelime anlamı değiştirmek, ayarlamak ve kişisel hale getirmektir. Modifiye; teknik anlamda belirli şeyler üzerinde yapılan değişikliklere verilen isimdir. Modifiye kavramı; bilhassa motorlu araçlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Modifiye konusunda her geçen gün farklı düşüncelerin piyasaya sürülmesi oldukça doğaldır. Otomobillerde yapılan modifiye denilince akla iki tip modifiye gelmektedir. Bunlardan birincisinde aracın dış kısmında yapılan değişiklikler, ikincisinde ise iç kısmında yapılan değişiklikler bulunmaktadır. Günümüzde modifiye denilince en çok kullanılan yöntem ise aracın dış kısmında yapılan değişikliklerdir. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Dış Modifiye Nasıl Yapılır?

Dış modifiye; bir aracın performansının arttırılmasını sağlayan, aracın estetik görünümünü yükseltmeyi hedefleyen birtakım değişiklikler olarak bilinmektedir. Bu değişiklikler, birtakım unsurlardan meydana gelmektedir. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Neon Aydınlatma ve Far Kitleri

Araçlarının farklı bir görünüme sahip olmasını isteyen kişiler tarafından yapılan değişiklikleri temsil etmektedir. Far kiti söz konusu olduğunda araç sahiplerinin birinci tercihi, Xenon far kitleri olmaktadır. Xenon farların bu kadar popüler olmasının sebebi hiç şüphesiz çok daha iyi bir aydınlatma sağlamasıdır. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Filmi

Araç modifiye aşamasındaki en kolay kısmı temsil etmektedir. Bu kısımda, araçlara estetik bir görünüm kazandırmak hedeflenir. Bunun dışında, yolcu kısmında oturanların güneşten rahatsız olmasını engellemek ve UV ışınlarının zarar verici etkilerini ortadan kaldırmak adına yapılan bir işlemdir. Buna ek olarak, kaliteli bir cam filmi sayesinde güvenilir bir sürüş deneyimi yaşanmış olur. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

Spor Amortisörler

Yere yakınlaştırılmış bir aracın yerden uzaklaştırılmış bir araca kıyasla daha sportif bir görüntüye sahip olduğunu söylemek gerekir. Spor amortisörlerin kullanım amacı bununla alakalıdır. Ayrıca, spor amortisörler sayesinde yol tutuşunun sağlanması mümkün olmaktadır.

Spoiler

Bir diğer adı rüzgarlık olan spoiler sayesinde hem yol tutuşu sağlanır hem de güzel bir görünüm elde edilir.

Lastikler ve Jantlar

Dış modifiye söz konusu olduğunda lastiklerin ve jantların önemi artmaktadır. Kaliteli jant kullanımı sayesinde estetik açıdan güzel bir görünüm yakalamak mümkün olmaktadır.

İç Modifiye Nasıl Yapılır?

İç modifiye işlemlerinde araca estetik görünüm kazandırmakla beraber aracın gücünün artması hedeflenmektedir. Bu değişikliklerden ilki egzoz ve hava filtresinde yapılmaktadır. Performansı yükseltmek adına araçlara standardın dışında herhangi bir hava filtresi uygulamak doğru değildir. Buna ek olarak, egzoz ve hava filtresi seçiminde can güvenliğinin ön planda olması gerekmektedir. Chip tuning işleminde yakıt tüketiminden taviz verilmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca, beygir ve tork gücünde ise artış sağlanması mümkün olmaktadır. İç modifiye kapsamında turbo motoru olan araçlarda blow- off vale uygulaması yapılmaktadır. Bu noktada, turbonun faaliyete geçmesi için gereken sürenin azaltılması hedeflenmektedir. Nitro Oxide System; nitronun araçlara uygulanabilme durumunu temsil etmektedir. Nitro; bagaja veya aracın altına yerleştirilmektedir. Nitronun tek başına yanabilen bir madde olmaması, güvenlik açısından avantaj sağlar. Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır?

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir