Reklam Alanı
Reklam Alanı
Seramik kaplama
Bilmeniz Gerekenler 215 views 1

Oto Seramik Kaplama Nedir?

İster sıfır araç satın alalım ister ikinci el, kredi çekerek yada yıllarca oluşturduğumuz birikimimizi yatırdığımız büyük bir heyecan ile satın aldığımız arabamıza gözümüz gibi bakarız. Kapalı otopark imkanı olmayanlar araçlarını dış etmenlerden koruyabiliyor fakat kapalı otoparka sahip olmayan araç sahipleri araçlarını dış etmenlerden koruyamıyorlar.

Bu durumda aracınız daha fazla dış etmenlere maruz kalmakta, bu durumda aracın boyasında solma vb durumlar oluşabiliyor. Ek olarak ağaç altına bırakıldığında kuş pisliği daha fazla olmakla beraber mevye ağaçlarından dökülen meyveler aracın üzerinde kalarak boyaya zarar vermektedir. Sadece bunlar değil, oto yıkamalarda kullanılan kalitesiz fırça, kimyasallar hatta kurulamak için kullanılan bezlerin kalite ve temizliği de boyada belli bir zaman sonra tahribat ve hareler oluşturmaktadır.

Pasta Cila Uygulaması

Pasta Cila Yaptırmak Doğru mu?

Belli dönemlerde kısmen derin ve yüzeysel çiziklerin giderilmesinde pasta cila yöntemi uygulanmaktadır. Bu durumda aracımız ilk günkü güzelliği ve parlaklığını zaman içerisinde yitirecektir. Peki ne yapmamız gerekiyor? Düzenli yaptırılacak pasta cila işlemi bir süre sonra aracın üzerindeki vernik tabakayı aşındırarak inceltecektir. Vernik tabakasının incelmesi saf boya yüzeyinin açığa çıkmasına neden olur, buda istenmeyen bir durum.
Pasta seçeneğini elediğimize göre, bizim daha kalıcı ve kaliteli bir çözüme ihtiyacımız var. Bu durumda devreye “seramik kaplama” yöntemi giriyor. Son günlerde en çok rağbet gören ve önerilen sistemi, galeriler sıfır araba satarken promosyon olarak yada düşük bir tutar karşılığı uygulamaktadırlar.

Seramik Kaplama Nedir?

Maliyeti yüksek gibi görünen ancak oldukça fayda sağlayan ürün olan seramik kaplama, mikro cam ve mikro seramik içeren bir kimyasal bileşenidir. Sürüldükten kısa bir süre sonra seramik gibi sertleşerek, cam gibi şeffaf bir hal alıyor. Bu işlemden sonra ufak tefek çizikler, dış etmenler vb durumlara karşı aracımız muazzam bir koruma kalkanına sahip oluyor ve ek olarak inanılmaz bir parlaklık kazanıyor. Sıvı kaydırma özelliğinden dolayı yağmur ve sulu çamur araç yüzeyinde tutunamıyor.

Seramik Kaplama Nasıl Uygulanır?

Her ne kadar piyasada ufak şişelerde kullanım kılavuzu ile birlikte satılsa da uygulaması oldukça hassas ve deneyim isteyen bir kimyasaldır. Hiç yapılmaz değil ancak uygulama öncesi hazırlığı ve seramik uygulamasını çok dikkatli yapmak gerekir.
Öncelikle seramik uygulanacak alanın tozdan arınmış olması gerekmektedir. İyi ışıklandırılmış ve direkt güneş almayan bir yer tercih etmelisiniz. Mümkünse kapalı bir alan daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
– Aracımızı güzelce yıkadıktan sonra hamur kili ile aracımızı killiyoruz.
– Kurulanmış aracımızın plastik içeren tüm aksamlarını maskeliyoruz.
– Kil işleminin ardından pasta cila uygulamasını, mümkünse polisaj cihazı ile tamamlamamız gerekiyor.
– Pasta cila işlemini güzelce bitirdikten sonra satın aldığımız seramik kaplama solüsyonunu uyguluyoruz.
– Seramik kaplama işleminin hemen ardından aracımızı dış ortama çıkartmak yerine birkaç saat bekletmemiz daha faydalı olacaktır.
Eğer yukarıdaki koşulları sağlayamıyor, yada gerekli ekipmanlara sahip değilseniz seramik kaplama işlemine kalkışmamanızda fayda görüyoruz.

Seramik işleminden sonra, benzin istasyonlarındaki otomatik yıkamalar ve fırça ile yıkama işlemlerinden kaçınmamız daha sağlıklı olacaktır. Hatta her yıkamanın ardından hızlı cila ile aracınızın daha parlak ve güzel görünmesini sağlamanız mümkün.

{otokolaj}

“Oto Seramik Kaplama Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir