Reklam Alanı
Reklam Alanı
Araba logolarının anlamları
Bilmeniz Gerekenler 213 views 4

10 Otomobil Logosunun Anlamı

Logo, kelime anlamı olarak bir markayı temsil eden görseldir. İçerisinde isim barındırabildiği gibi sadece çok basit ancak akılda kalıcı çizimlerden oluşabilmektedir. Markanın itibarı için milyonlar harcanıp kafa yorulan bir sektör haline gelmiştir logo tasarımı.

Gelin şimdi sektöründe lider konumda olan firmaların otomobil logoları na yakından bakalım. 10 tane otomobilin logolarının ne anlama geldiğini inceliyoruz;

Otomobil Logoları

Opel

Logonun ortasına yerleştirilmiş yatay konumdaki şimşek şekli Opel Blitz’den (ünlü kamyon markası) gelmektedir. Logo 1960 yıllında tasarlanmıştır. Blitz Almanca Şimşek anlamına gelmektedir.

Citroen

Logoda iki adet ters duran V işareti, Andre Citroen’in ilk kurduğu işten esinlenmesinden oluşmaktadır. Andre’nin ilk işi Sanayide kullanılan çarkların diş kesme ekipmanlarını üretmekti.

Peugeot

Markanın geçmişi 1847’ye kadar gitmektedir. Peugeot kurulduğu ilk zamanlarda testere, bıçak ve dişli gibi ekipmanlar üretiyor ve bu konuda sektörün liderleri arasındadır. Peugeot otomobil üretimine başladığında aynı logoyu kullanmaya devam etti. Pençeler gücü, gözler ise firmanın daima ileri baktığını temsil eder.

Volkswagen

otomobil logoları

Volkswagen logosunun içerisinde markanın baş harfleri yer almaktadır. Volks Almanca Halk, wagen araba anlamına gelmektedir. 1973 yılında tek tip halk için uygun fiyatlı araba üretimi yapmasıyla Halk Arabası yani Volkswagen doğmuştur.

Toyota

Logo üç adet elipsten oluşmaktadır. Dıştaki elips teknolojik gelişmeyi, içteki elipslerden biri müşterinin kalbi diğeri ise otomobilin kalbini temsil eder. Bu iki elips birleşerek markanın baş harfi olan T’yi oluşturur.

Audi

Audi markası 1932 yılında birleşen dört firmanın oluşumudur. Horch, Audi, DKW ve Wanderer markalarının birleşmesini temsil eden 4 adet iç içe geçmiş halka firmaların birleşerek güçlendiğini çağrıştırır.

Porsche

Porsche logosunda milliyetçi öğeler barındırmaktadır. Ortada yerleştirilen siyah at, firmanın genel merkezini bulunduğu Stuttgart şehrinin armasından alınmıştır. Sol üst ve sağ alt köşelere yerleştirilen geyik boynuzları, sağ üst ve sol alttaki siyah kırmızı yatay şeritler ise, Württemberg (eski bir Alman devleti) içinde bulunduğu Swabia bölgesine saygı niteliğindedir.

Mercedes-Benz

Mercedes’in kurucusu Karl Benz’in Deutz bölgesinde bulunun motor fabrikasındaki görevinin ilk dönemlerinde, Köln ve Deutz’u tepeden gören evinin çatısına bir yıldız amblemi yerleştirerek eşine bu yıldızın günün birinde kendi fabrikasının üzerinde olacağını, gücü ve başarıyı simgeleyeceğini söylemişti. Bu yıldızın üç tarafından birincisi kara, ikincisi deniz ve üçüncüsü ise havada evrenselliği ifade etmektedir. Bu logo 1909 yılında tescil ettirilmiştir.

Renault

Ünlü markanın logosu günümüze gelinceye kadar pek çok revizyona uğramıştır. Fransız markanın logosundaki karo şekli 1925 senesinde tasarlanmıştır. Logo, dayanıklılık, konfor ve saflığı temsil etmektedir. Arka plan rengi olan sarı ise, iyimserlik eğlence ve enerjiyi simgelemektedir.

BMW

BMW’nin logosu firmanın geçmişten gelen havacılık deneyiminden esinlenilmiştir. BMW 2. Dünya savaşı sırasında Almanya için uçak motoru üretimi yapmaktaydı. Ortaya yer alan mavi renk gök yüzünü temsil etmektedir. Beyaz renk ise uçak pervanesini temsil eder. BMW’nin logosu da bir çok revizyona gitmesine rağmen özünden vazgeçmemiştir.

 

 

 

{otokolaj}

“10 Otomobil Logosunun Anlamı” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir