Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, ÖTV indirimi konusuyla ilgili tebliği 11.06.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe sokmuş oldu.

ÖTV indirimi

Bu tebliğ ile birlikte, 16 yaş ve üzerindeki bazı araçların trafikten ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına istinaden yeni alınacak araç için 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi uygulamasına ilişkin şartların çerçevesi de çizilmiş oldu.

Uygulamadan yararlanabilecek araçlar;

Binek araçlar, sürücüsüyle birlikte 10 veya daha fazla kişi kapasiteli midibüs, otobüs ve minibüsler, yarı römorkler için çekiciler, panelvan, pikap, arazi taşıtı,  atv, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pikap, kamyon, kamyonet ve benzeri araçlar ÖTV indirimi kapsamına girebilecek.

Uygulamadan yararlanamayan araçlar;

Hava taşıtları, motorsikletler, iş makinaları ve deniz taşıtları  gibi araçlar bu uygulamadan yararlanamayacak.

Bu araçlardan, 16 ve daha büyük yaşta olanlarının, doğrudan veya ihracatçılar aracılığı ile ihraç edilmesi ya da hurdaya çıkarılması durumunda, aynı cinsten olan bir aracın alımında ÖTV indirimi kapsamından yararlanılabilecek. Hurdaya ayrılacak olan aracın motor ve şanzıman gibi önemli aksamlarının bulunması gerekecek.

Model Yılı Baz Alınacak

Aracın model yılında aracın bir yaşında olduğu kabul edilerek işlem yapılacak. Yani 2018 yılı için 2003 model ve daha eski model araçların, 2019 yılı için ise 2004 model ve daha eski model araçların hurdaya çıkarılması durumunda ÖTV indiriminden yararlanılabilecek.

Otomobil sınıfından yeni alınacak olan aracın motor silindir hacmi 1600 cc ve altında olması gerekecek. Eğer yeni araç sadece elektrik motorlu olacak ise motor gücü sınırlaması gözetilmeyecek. Buna karşılık trafikten ihraç edilecek olan aracın motor gücünün herhangi bir önemi olmayacak

Düzenlemeden yalnızca araçların trafik sicilinde kayıtlı sahipleri faydalanabilecek ve bu hak devredilemeyecek.

Araç Fiyatına Göre İndirim Tutarı

İndirim araçların vergi yansıtılmamış fiyatları göz önüne alınarak uygulanacak. Bu duruma göre;

Vergisiz fiyatı 46 Bin TL’nın altında olan araçlar için 10 Bin TL,

Vergisiz fiyatı 46 Bin TL ile 80 Bin TL arasında olan araçlar için 8 Bin TL,

Vergisiz fiyatı 80 Bin TL’den yüksek olan araçlarda 3 Bin TL ÖTV indirimi sağlanacak.

Bunların dışında tır çekicileri, van, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs gibi araçlar için ise alınacak aracın bedeline bakılmaksızın 10 Bin TL’lık ÖTV indirimi sağlanacak.

Bu düzenlemeden, 27.03.2018 – 31.12.2019 tarihleri arasında trafikten ihraç edilen araçlar faydalanabilecek

Otomobillerini hurdaya çıkarmak isteyenler, araçlarını büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine ya da Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine veya Yönetmelik kapsamında faaliyette bulunan Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) Teslim Yerlerine veya geçici depolama alanlarına teslim edebilecek.

İlgili resmi gazete tebliği