Reklam Alanı
Reklam Alanı
Plakalardaki Vida
Bilmeniz Gerekenler 240 views 0

Plakalardaki Vida

Değerli okuyucumuz, eğer aracınızın muayene zamanı geldiyse ve randevu aldıysanız bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Belki bu yazı sayesinde muayene öncesi alacağınız ufacık bir tedbir gününüzü kurtaracak! Plakalardaki Vida desek sizlere ne kadar önemsersiniz?

Aracınızın tüm bakımları tam ve olması gereken donanımların haricinde bir donanımı yok ise muayeneden geçmemesi mümkün değil. İşte uyarımız tamda bu noktada devreye giriyor. Eğer aracınızın plakasında vida varsa muayeneden kalma sebebi sayılıyor. Plakalardaki Vida sizin sinirleriniz bozabilir.

Nedeni aslında çok basit, örneğin plakanızın son hanesinde 3 sayısı var ve siz plakanızı tutturmak için vidayı eğer 3 sayısının hemen önüne uygularsanız 3 sayısı HGS, OGS ve EDS kameralarında 8 olarak okunacaktır. İşte bu nedenle aracınızın plakasını mutlaka plaka çerçevesinin içerisine yerleştirip sabitleyin.

Eğer sabitlemeye rağmen plakanızın düşme riski olduğunu düşünüyorsanız, plakanın arka kısmına silikon yada kaliteli çift taraflı bant uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Tüvtürk plaka standartı

Kusursuz bir plakada aranan özellikler ise şu şekilde sıralanıyor;

Türkiye şöförler ve otomobilciler federasyonu mührünün olması
Sol kısımda mavi fon üzerine TR yazısı
Ay yıldızlı hologramların plaka içerisinde gizlenmiş olması
Plakanın siyah ve kabartmalı çerçeve içerisinde yer alması
Plakada yer alan harf ve sayıların iç kısımlarında vida veya vida deliklerinin olmaması
APP diye tabir edilen, kalın fontlar ile yazılmış standart dışı plakalar

NOT: Eğer plakanızda yukarıda sayılı olan kusurlar varsa, öncelikle Türkiye şöförler ve otomobilciler federasyonuna başvuru yapmaları gerekmektedir. aksi durumda TUVTURK aracınızı muayeneden geçirmeyecektir.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir