Reklam Alanı
Reklam Alanı
Porsche
Haberler 85 views 0

Porsche Dizel Üretimini Sonlandırdı

Vokswagen grubuna ait lüks marka Porsche, Hibrit modellerin daha fazla talep görmesi ve bu talebin sürdürülebilmesi için dizel otomobil üretimini sonlandıracağını açıkladı.

Firmadan yapılan açıklamada, 2022 yılına kadar e-hareketlilik kapsamında yaklaşık 6 milyar Euro civarı yatırım yapılacağını belirtti. Bundan sonraki odak noktalarının hibrid ve elektrikli motorlar olacağını ifade etti. Porsce dizel otomobil üretimine noktayı koyuyor.

Konuşmasında, Porsche’un CEO’su Oliver Blume şirketin dizel teknolojisini asla kötülemediğini hatta önemli motor teknolojisi olduğunu belirtti. Spor otomobil üreticisi dizel motor teknolojisinin kendileri için ikinci planda olduğunu vurgulayarak gelecekte dizel motor teknolojisini Porsche araçlarda kullanmayacaklarını fakat halen dizel motorlu araç sahiplerine hizmet vermeye devam edeceklerini de açıklamalarında duyurdu.

Spor otomobil üreticisi olarak dizelin Porsche’ta ikincil bir rol oynadığının altını çizen Blume, gelecekte dizel motorsuz çalışmaya kara verdiklerini ve mevcut dizel müşterilerine hizmet vermeye devam edeceklerini ifade etti. Spor otomobilleriyle ünlü olan Porsche, ilk dizel motorlu otomobilini on yıl önce müşterilerine sunmuştu.
Şirketin kararı, ana şirket Volkswagen’in 2015’de dizel motorlar için emisyon testlerini manipüle edildiğini kabul etmesi ve Avrupa’daki bazı şehirlerin belli yaşın üzerindeki dizel araçları yasaklamaya hazırlanmasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Hatırlarsak, 2007 yılından 2015 yılına kadar üretilen dizel motorlar için emisyon testlerinin manipüle edildiği gerekçesi ile, Braunschweig Savcılığı Volkswagen gruba yaklaşık 1 milyar Euro para cezasına çarptırmıştı. Hatta, VW grup ABD’de müşterilerine yüklüce tazminatlar ödemeye mahkum edilmişti. Bu tutarda yaklaşık 30 milyar Euro civarındaydı.

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir