Reklam Alanı
Reklam Alanı
Radar Cezası
Resmi Bilgiler 446 views 1

2018 Yılı Radar Cezası Ne Kadar?

2018 Yılı Radar Cezası İle İlgili Düzenleme

Kanunlar, sürücülerin can ve mal güvenliği bakımından sorunsuz yol alabilmeleri için kara yollarında yapılan hızı limitlemek adına radar cezası uygulaması yapmaktadır. Buna göre; otomobil, kamyonet, minibüs, otobüs gibi çeşitli motorlu taşıtlar kara yollarında, yol durumuna göre belirlenen hız limitlerine uymak zorundadırlar.

Bu sadece sürücüler değil, kara yollarında bulunabilecek diğer canlıların da can güveliği için önem arz etmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün imzaladığı protokole göre, kara yollarında hız limitini aşan sürücülere sistemsel şekilde cezai işlemler uygulanacak.

 

radar cezası

Radar ile hız tespit sistemi

Hız limitini %10 aşarsak ceza yazılır mı?

Hız limiti ve  radar cezası uygulanan yollarda, sürücüler için belirli bir hata payı verilmiştir. Bu hata payı yazılı kanunlarda %10 olarak belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse, 100km hız limiti olan bir yolda 106km hız ile ilerlemeniz durumunda ceza yazılmaz. Fakat hızınız 110km olursa ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

2018 radar cezası tablosu;

%10 ve %30 üzeri hız limiti aşımlarında aşağıdaki cezalar uygulanmaktadır.

Radar sistemi nasıl ceza keser? Aşırı hız, diğer adı ile radar cezası nasıl uygulanır kısaca bahsedelim. İlk yöntem yollara yerleştirilmiş sabit kamera sistemleridir, bu kameralar birinci ve ikinci kamera görüntüleri arasındaki hız ve zaman farkını hesaplayarak ceza uygular. Bu sistemin adı, EDS’dir. (Elektronik Denetleme Sistemi)

İkinci yöntem, belirli kritik noktalara konumlandırılmış resmi yada sivil polis ekiplerinin araçlarında bulunan hız ölçüm cihazını kullanarak tespit edilen araç plakalarına ceza uygulamak.

Üçüncü yöntem ise, gezici taşıtlar ile ceza uygulamaktır. Bu sistemde trafikte hareket halindeki araçların hızları, hız tespit cihazı içeren bir araç ile tespit edilerek plakalarına ceza kesmektedir.

Siz de adınıza ya da plakanıza kesilen bir ceza olup olmadığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten üzerinden gerekli boşlukları doldurarak kolayca sonuca ulaşabilirsiniz. Bu işlem için ruhsatınız yanınızda olmalı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sayfası

Aynı zamanda ruhsat gerekmeksizin E Devlet Kapısı üzerindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait sayfada da bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için gerekli bağlantı verilmiş durumda.

E Devlet Kapısı – Emiyet Genel Müdürlüğü

 

{otokolaj}

“2018 Yılı Radar Cezası Ne Kadar?” üzerine 1 yorum

  1. takip edilmesi gereken bir site!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir