Reklam Alanı
Reklam Alanı
Sigorta Şirketi yada Servis Hasarı Şişirir mi?
Bilmeniz Gerekenler 171 views 0

Sigorta Şirketi yada Servis Hasarı Şişirir mi?

Sigorta Şirketi yada Servis Hasarı Şişirir mi? Sahibinden olsun yada galeriden fark etmez, ikinci el otomobil satın alacaksanız mutlaka denk gelmişsinizdir. Sigorta şirketinin şişirmesinden ağır hasarlı, Servisin şişirmesinden ağır hasarlı, Servis sigorta şirketinden fazla para almak için yüksek yazdı vs vs. Aman sakın aldanmayın, çünkü böyle bir durum asla söz konusu olamaz!

 

Bir otomobil beğendiniz piyasa fiyatı 120.000₺ diyelim, ilanları gezerken aynı otomobili 90.000₺’ye gördünüz. İlan detaylarını okuduğunuzda aracın aslında ufak bir sürtmesi olduğu ve sigorta / servis şişirmesinden ağır hasar kayıtlı yada 50.000₺ tramer kaydı olduğunu gördünüz. İlk bakışta masum gibi görünen bu tuzağa sakın düşmeyin. Sigorta Şirketi yada Servis Hasarı Şişirir mi?

Sigorta şirketleri hasarlı aracı servise çektirdikten ve onarım ile ilgili fiyat aldıktan sonra aracı incelemesi için eksper göndererek kaza tutanak ve detaylarını incelemeye aldırıyor. Eksper burada oluşturduğu raporu sigorta şirketinde ilgili kişiye ileterek kendi oluşturduğu rapor ile tüm detayları aktarmış oluyor. Bu detaylar arasında araca ait birden fazla açıdan çekilen fotoğraflar da mevcut oluyor.

Şimdi geldik sigorta şirketinin işleyişine, aslında konuyu tam anlayacağınız nokta burası. Raporları eksperden alan sigorta çalışanı tüm dosyayı inceleyerek servisin de verdiği teklifi değerlendiriyor. Ardından aracın pert sınıfında mı onarım yapılabilecek sınıfta mı olduğuna karar veriyor. Sigorta çalışanı eğer servisin verdiği teklifi yüksek bulur ve aynı onarımı çok daha uyguna yapabileceğini düşünür ise, diğer anlaşmalı servislerinden en uygun fiyatı almak adına araştırma yapmaya başlar. En uygun teklifi aldığı firmaya hasarlı otomobili göndererek onarım sürecini başlatır.

 

Kısaca özetlemek gerekirse, hiç bir servis anlaşmalı olduğu sigorta şirketine yüksek fiyat verip güvenini sarsmak istemez. Zaten böyle bir ihtimal olmadığını sigorta şirketinin diğer servisler arasında en ucuzu ile onarıma devam edeceğini tüm onarım servisleri çok iyi bilirler.

 

Aman dikkatli olun ve sakın aldanmayın! Bazı galericilerin yada al satçıların  ağır hasarlı araçlarını kolayca satabilmek için uydurduğu kılıfa kanmayın. Otomobil satın alırken mutlaka TSE onaylı bir ekspertiz firmasından rapor alın.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir