Reklam Alanı
Reklam Alanı
Torpido Kaplama Nedir?
Bilmeniz Gerekenler 227 views 0

Torpido Kaplama Nedir?

Araba kazalarında eğer torpidoda bulunan hava yastıkları devreye girip açılırsa, bazı otomobil modellerinde torpido üzerinde bulunan hava yastığı alanlarında yırtılmalar oluşuyor. Bu durum hava yastığı açılabilsin diye o bölgenin inceltilmesi yada kapak ile sağlanmaktadır. Torpido kaplama nedir ne değilir?

Otomobil üreticileri hava yastıklarının zamanında ve sorunsuz açılabilmesi adına, torpidoda hava yastığı alanlarının olduğu yerleri incelterek yada kapak ekleyerek yaparlar. Kapak olan modellerde hava yastığı açması durumunda, hava yastığı onarımı ardından kapak tekrar takılabilir yada sadece kapak değiştirilebilir. Ancak aracınızın hava yastığı yerlerinde kapak kullanılmamışsa torpidonun komple değişimi gerekmektedir. Bu, hem uğraştıran hemde maliyetli bir işlemdir. Torpido kaplama işte burada devreye giriyor.

Aslında olması gereken torpidonun hava yastığı ile beraber yenisi ile değiştirilmesidir. Fakat oluşacak maliyetten kaçınan araba sahipleri torpidoyu kaplatma yoluna gidiyorlar. Hatta patlayan hava yastığını yenisi ile değiştirmek yerine tamir ettiriyor yada hiç hava yastığı takmıyorlar. Bu arada, tamir ettirilen hava yastığına kimse açılır yada açılmaz diye garanti veremiyor. Sonuçta onarım görmüş donanım o nedenle temkinli olmanızda fayda var. O nedenle satın alacağınız otomobili güvendiğiniz ve kaliteli bir firmada ekspertize götürün.

Torpido Kaplatmak Zararlı mı?

Şimdi gelelim torpido kaplama olayına, göz ile ayırt edilmesi neredeyse imkansız olan kaplama yöntemi sadece havalandırma ızgaraları vb trimler (plastik aksamlar) sökülerek tam anlamıyla anlaşılabilir. Günümüzde arabaların torpidosu ile aynı dokuda üretilen kaplama materyalleri orijinalinden ayırt edilemiyor. Hatta bu üreticiler bir adım ileri giderek airbag yazılarını dahi bire bir yapabiliyorlar. Bu arada, torpido kaplatmak kötü diye düşünmeyin. Hava yastıklarınız eğer yenisi ile değiştiriliyor ve herhangi bir aldatmaca yapılmıyorsa tercih edilebilir yöntemdir.

Torpido Başka Hangi Nedenlerden Kaplatılır?

Eğer aracınıza renk katmak ve bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız, torpido rengi değiştirmek bu seçenekler arasında yer alıyor. Yeni nesil arabalarda deri ve ek yerlerindeki dikişler farklı renk tonları dikilmiş torpidolar revaçta. Sizde bu tip bir görsele sahip olmak istiyorsanız aracınızın torpidosunu kaplatabilirsiniz. Bir dönem ve halen oto döşemelerini değiştiren otomobil sahipleri şimdilerde ise torpidolarını da farklı renkler kaplatabiliyorlar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus, işi gerçekten uzmanına yaptırmanız ve hava yastığı bölgelerinde gerekli hassasiyeti göstermesini sağlamanız.

 

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir