Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yakıt Tasarrufu için 10 İpucu
Bilmeniz Gerekenler 67 views 0

Yakıt Tasarrufu için 10 İpucu

Kurşunsuz benzinin litre fiyatı yüksek seviyelerde, motorlu taşıt kullanıcıları arabalarına benzin doldurmaktan çekinir hale geldiler. Ama korkmayın, benzininizi daha uzun yol kat etmenin ipuçları var. Times Money dergisi, benzin harcamalarından kısmanın 10 yolunu gösteriyor.

Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, forum sayfamızdan bir tartışma başlatın. Forum sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 – Size en ucuz gelecek benzin istasyonunu bulun. Yaşadığınız şehirdeki benzin istasyonlarındaki değişik ücretler hakkında fikir edinin. Arkadaşlarınızın tercihleri, internet ya da sadece günlük güzergâhınızda bulunan başka istasyonlar size bu konuda yardımcı olabilir. (kalitesinden emin olduğunuz istasyondan ödün vermeyin)

2 – Lastiklerinizi uygun basınçta şişirtin. Unutmayın, az şişirilmiş lastikler gereğinden daha fazla direnç ve sürtünmeye neden olduğundan, daha da fazla benzin harcatıyor.

3 – Fazla kiloları atın. Arabanızdaki her 50 kg fazlalık, benzin tüketimini yüzde 2 oranında arttırıyor. Bırakın sürekli arabanızda taşıdığınız gereksiz yükler evinizde kalsın.

4 – Rüzgârla yarışmayın. Bisikletinizi ve diğer yüklerinizi taşımak için arabanızın çatısına ya da arkasına eklettiğiniz aletler, rüzgâra karşı daha fazla sürtünmeye neden oluyor ve siz zararlı çıkıyorsunuz.

5 – Klimayı kapatın. Klimanızın açık olduğu zamanlarda yüzde 10 daha fazla benzin tükettiğinizin farkında mısınız? Öyleyse, sıcaktan çok şikâyetçi olmadığınız günlerde, klima yerine pencerelerinizi açın.

6 – Hız sınırlarını aşmayın. Ne kadar hızlı giderseniz, o kadar daha fazla benzin harcayacaksınız.

7 – Arabanızın yağını değiştirin. Temiz yağ arabanızın motorundaki sürtünmeyi azaltarak, benzin tasarrufunuzda size yardımcı olur.

8 – Sakin bir sürücü olun. Ani hız değişimlerinin, cebinizde de ani değişimlere neden olduğunu biliyor musunuz?

9 – Bozuk yollardan kaçının. Çakıl taşlı, asfaltı kırılmış yollar, arabanızın boyasına verdiği zararın yanında benzin tüketimini de yüzde 30 oranında arttırıyor.

10 – Arabanızı daha az kullanın. Sıradan bir yol gibi görünse de, kısa mesafeler için hem egzersiz yapıp, hem de cebinizi sevindirmeniz mümkün.

Yakıt Tasarrufu için 10 İpucu

 

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir