Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yakıt tüketimi
Bilmeniz Gerekenler 107 views 1

Yakıt Tüketimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

YAKIT TÜKETİMİ KONUSUNDA BİLMENİZ GEREKENLER

 

Yakıt tüketimi konusunda söylenecek çok şey var aslında. Araçlarımıza aldığımız yakıt muhtemelen aile veya iş yeri bütçesinin en büyük gider kalemlerinden biridir. Hal böyleyken çeşitli çareler aranıyor ve çoğu zaman dizel araç alma yoluna gidiliyor. Ancak dizel araçların pahalılığı da bütçeyi ayrıca zorluyor. Bu yazımızda yakıt tüketimi konusunda neler yapabiliriz bunu inceliyoruz.

MOTOR YAĞI

yakıt tüketimi

Yakıt tüketimi konusunda Motor yağının önemi büyüktür. Sürtünmeyi önlemek için motorun hareketli parçaları arasında perde görevi görmesinin yanı sıra yağ kanallarının içinde dolaşarak motorun parçalarının soğumasına da yardımcı olur. Zamanla kimyasal yapısı bozulan Motor yağı akıcılık özelliği de azalır. Bu sebeple düzenli olarak değiştirilmek zorundadır. Değiştirilmediği takdirde sürtünmenin artması sonucu motorun ömrünü kısaltır. Haliyle verimsiz çalışan motorun yakıt tüketimi çoğalır.

Motor yağları da araçtan araca değişiklik gösterir. Burada belirleyici olan şey viskozite kodlarıdır ve bu kodlar yağa ait özellikleri ifade eder. Örneğin 20W50 viskozite koduna sahip motor yağlarında 20 düşük, 50 ise yüksek çalışma sıcaklığını gösterir. Viskozite, düşük ısılarda pasif kalır yüksek ısılarda ise kalınlaşma sağlar. Her araç için satıcının önereceği yağı kullanmak önemlidir. Bu hem motor ömrünü korumak hem de yakıt tüketimi açısından önemlidir.

KLİMA

Klima, motordan aldığı hareketle çalıştığı için yakıt tüketimi konusunda pay sahibidir. Bilhassa hacmi küçük olan motorların zorlanmasına sebep olur. Özellikle yokuşlarda yukarı yönde giderken hem motora binen yük arttığı için hem de yakıt tüketimi açısından, klimanın kapatılmasında fayda vardır.

LASTİKLER

Lastik hava basıncı düşük olduğunda lastiğin yuvarlanma direnci artar. Bu durumda iken lastikler daha zor dönmek suretiyle direksiyonun daha sert olmasına, fren mesafesine ve motorun çalışmasına direk olarak etki eder. Aktarma organlarını ve motor zorlanacağı için araç %20’ye varan oranlarda daha fazla yakıt tüketir.

AĞIRLIK

Genellikle bagajdaki extra yükler yakıt tüketimin artmasında etkilidir. Araç ne kadar hafifse yakıt tüketimi de o kadar az olur. Hızlandıkça, rüzgarın araç üzerinde oluşturduğu mukavemette aracı zorlayacak ve fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için araçlaın aerodinamik yapıları üzerinde çokça çalışılır. Hızlıyken cam açıksa, içeri dolan havadan dolayı rüzgara karşı bir direnç oluşur, bu da aracın ağırlaşmasına sebep olacağından yakıt tüketimini etkiler.

KALKIŞ

 

Yoğun trafikli zamanlar, en fazla yakıt tüketimi gerçekleşen zamanlardır. Araç kalkış esnasında 1 gram havaya karşılık olarak 1 gram yakıt tüketir. Yoğun trafikli bölgelerde sürekli dur – kalk yapıldığı için, yakıt olumsuz olarak etkilenir. Ani kalkış sırasında motor içerisinde sürtünme artacağı için, henüz yanmamış yakıtın yanma odalarına gönderilmesi tüketimi ciddi miktarda artırır.

DEVİR VE VİTES DEĞİŞİMİ

yakıt tüketimi

Araç ideal devrinde kullanılmalıdır. En ciddi yakıt tasarrufu bu yolla sağlanır. Özellikle devirli kullanımlarda ve yüksek hızlarda yakıt sarfiyatı maksimum seviyelere ulaşır. Ortalama 90 km/s ideal hızdır. Bu hız, güvenli durma mesafesi ve manevra kabiliyetini de korur. Bu hızın üzerine çıkıldığında ise yakıt tüketimi hıza orantılı olarak çoğalır.

YAKIT TÜKETİMİ İÇİN BİR KAÇ ŞEY DAHA

Start/stop sistemi bulunan araçlarda bu özelliğin aktif olarak kullanımı yakıt tüketimi sağlar. Zaten sistemin amacı da budur.
Enjeksiyonlu araçlarda seyir halinde vitesi boşa almak tüketimi düşürmez, arttırır.
Bunlara eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak iletin lütfen.

{otokolaj}

“Yakıt Tüketimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir