Reklam Alanı
Reklam Alanı
yaya önceliği
Haberler 23 views 0

Yaya Öncelikli Trafik Dönemi

Geçtiğimiz aylarda, trafikte sıklaştırılan kontrollerle beraber yaya öncelikli döneme adım atıldı. Hali hazırda zaten yaya geçidini kullanan yayanın geçiş üstünlüğü var, fakat ülkemizde bu kurala riayet edilmiyordu.

Yeni düzenlemelere göre 2019 yılında trafik denetimleri sıklaştırılırken yaya önceliği konusuna ekstra önem verilmeye başlandı. Bundan böyle, yaya geçidini kullanmakta olan bir yaya görüldüğünde otomobillerin durarak yol vermesi gerekiyor. Hatta trafik denetim ekipleri bu konuda yaya geçitlerinin yakınlarında bir gözlemci ile araçları durdurarak ceza yazma yoluna dahi gittiler.

yaya önceliği

Her ne kadar yaya geçidini kullanacak kişilerin üstünlüğü olsa bile, yinede karşıdan karşıya geçme konusunda çok dikkatli olunmalı. Zira ülkemizde henüz bu bilinç oturmadığı gibi sürücüler tarafından kabullenemedi. Bir röportajda, yaya geçidinden geçen kişiye yol vermeyen taksici -ceza yiyeceğime çarpsaydım diyerek aslında durumu özetlemiş oldu.

Maalesef ülkemizde denetimi oldukça yetersiz olan minibüsler, ticari taksiler para kazanma derdindeyken bu kuralların uygulanabilirliği tartışma konusu olacaktır. Avrupa ülkeleri bu konuda bizden çok ilerideler, sanırım orada insan canı bizimkinden daha değerli.

İzleyeceğiniz bu video ülkemizde yaya önceliği kavramının ne kadar zor benimseneceğinin özeti niteliğinde. Belki cezai yaptırımlar can yakıcı olursa bazı kurallara uyulması sağlanabilir.

otokolaj forum sitemizi ziyaret ederek bu konuda yeni bir tartışma oluşturabilirsiniz.

{otokolaj}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir