Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yeni Araçlar 244 views 1

Yeni Mercedes A Serisi

Yeni Mercedes A Serisi

Bugün yeni Mercedes a serisini inceliyoruz. Yepyeni teknolojilerle donatılmış yepyeni bir Mercedes modeli daha bizleri karşılıyor. Gelin  hep birlikte inceleyelim.

yeni mercedes a

Dış Görünüm

Her zaman olduğu gibi aracı incelemeye tasarımından başlayalım. Öncelikle yeni A serisine yakından bakınca fotoğraftakinden çok daha iyi göründüğünü söylememiz gerekiyor. Araç platformu değişmiş olmasına rağmen, formu itibariyle selefine çok benzer özellikler taşıyor. Ancak aracın yepyeni olduğunu ortaya koyan bariz değişiklikler de tabii ki mevcut. Örneğin farlar yeni CLS ile neredeyse aynı tasarıma sahip.  Ancak bu tasarım Mercedes markasının yeni yüzü olmayacak. Bu tasarım sadece belli modeller için düşünülmüş.

yeni mercedes a

Araç bir önceki nesline göre 13 CM uzamış durumda. Bu durum aks mesafesinde de 3 CM uzamaya neden olmuş. Bu da tabii ki içeride daha geniş bir alanla birlikte daha geniş  diz, dirsek ve omuz mesafesi anlamına geliyor. Tavan alçaltılmış olmasına rağmen iç mekanda baş mesafesi yaklaşık 7 mm yükseltilmiş.

Arka Kısım ve Bagaj

Arka tarafa baktığımızda da tasarımsal değişiklikler mevcut. Tamponun alt tarafında 2 adet çok şık görünen fakat gerçek olmayan egsoz çıkışı mevcut. Yatay olarak yerleştirilen iki parçalı geniş stoplar aracın daha geniş olduğu izlenimini veriyor. Eski modelde tek parça stop farı kullanılmasından kaynaklı daralan bagaj ağzı problemi bu modelde  düzeltilmiş. 20 cm daha genişlemiş olarak bizleri karşılıyor. Yine bu stopların içerisinde kullanılan led teknolojisi ile daha modern ve güzel bir tasarım elde edilmiş. Yükleme hacmi 370LT, bu önceki modelden 29 LT daha fazla ki bu hiç te azımsanmayacak bir rakam.

yeni mercedes a

İç Tasarım

Yeni Mercedes A serisinde asıl yenilikler bizi içeride karşılıyor. İçeride bambaşka bir dünya bizi karşılıyor. Önümüzde biri dokunmatik olmak üzere 2 adet tamamen dijital ekran var ve bu ekranların üzerinde alıştığımız siperliği göremiyoruz. Bu da aracın çok farklı görünmesini sağlıyor. Bu ekranlar giriş seviyesi donanım modellerinde 7″ boyutunda iken daha donanımlı modellerde 10.25″ lik  2 adet ekran olarak karşımıza çıkıyor. Opsiyonel olarak sunulan touchpad gerçekten çok havalı olduğu kadar araca fonksiyonellik katıyor. Ayrıca direksiyon üzerindeki tuşları da touchpad gibi kullanarak gerekli kontrolleri sağlayabiliyorsunuz. Bu kadar geniş ekranlara rağmen, oldukça fonksiyonel bir head up display ile bir çok fonksiyonu yerine getirebiliyorsunuz. Havalandırma kanallar ve direksiyonu ise S serisinden neredeyse farksız. Premium bir araçtan aldığınız hissiyatı bu araçta yaşayabiliyorsunuz. Malzeme kalitesinde değinecek olursak üst tarafta deriye benzeyen benzer bir malzeme kullanılmış olmasına rağmen altlarda sert plastik tercih edilmiş. Bir süredir direksiyonda yer alan vites kolunu daha farklı bir tasarımla bu modelde de görebiliyoruz. Ön konsolda küçük eşya gözü ve 2 adet bardaklık bulunuyor. Klima kumandaları form olarak S serisini andırıyor. Zaten çok fazla buton barındırmayan ön konsol gayet sade ve şık görünüyor.

yeni mercedes a

Bu araçta sunulan Mercedes Benz User Experience adı verilen sistem sayesinde siriye benzeyen bir sesli komut sistemi size asistanlık ediyor. Örneğin acıktım dediğinizde yakındaki restoranlara yönlendirebiliyor ya da üşüdüm dediğinizde klimayı açabiliyor ve bunları yaparken yapay zekadan da faydalanıyor. Mercedes aracın her yerine yerleştirdiği sensörler sayesinde son derece yüksek güvenlik vadediyor. Bu sensörler sayesinde şerit takibi, otomatik acil fren gibi özellikleri çok güzel bir şekilde sunuyor.

Sürüş özelliklerine gelecek olursak bu araçta görüş açılarına %10 oranında bir iyileştirme yapıldığı söylense de bu pek hissedilmiyor. Arka tarafta ki sert süspansiyonları bu sefer yumuşatılmış ve ses sorunu da ortadan kaldırılmış. İzolasyon üzerine çok güzel düzeltmeler yapılan yeni A serisi oldukça sessiz yol alabiliyorsunuz.

Motor Seçenekleri

A200 olarak tanıtılan modelde Renault ile birlikte üretilen üretilen 1400cc olarak geçen fakat 1330cc lik yepyeni bir motor yeni Mercedes A serisi ‘nde bizleri karşılıyor. 163 beygir güç üreten bu motor 250nm tork değeriyle oldukça tatmin edici görünüyor. Bu motorda Mercedesin ilk defa kullandığı silindir kapama teknolojisi bulunuyor. Motor yükte değilse 2. ve 3. silindirler kapatılarak yakıt seviyesinde ciddi bir azalma sağlıyor. Bu durumdayken  yakıt tüketimi 5.2 – 5.6 lt seviyesine kadar düşüyor. Karma kullanımda ise ortalama 7.5 lt yakıt tüketimi var diyebiliriz.

Türkiye’ye geleceğini düşünmediğimiz A250 modeli ise 2000cc motor ve 225 beygir güç üretebiliyor. Bu modelin arka tarafında çok noktadan bağlantılı süspansiyon sistemi tercih edilmiş. Bu da konforu bir hayli yukarıya taşıyan bir faktör.

Son olarak dizel 115 beygir gücünde 260nm tork üreten 1600 cc bir motor sunuluyor.

Bu modellerin tamamında 7 ileri çift kavramalı otomatik DCT şanzıman kullanılıyor. Araç 0’dan 100’e 8 saniye gibi bir sürede hızlanıyor. Çok yakında Türkiye’de satışa sunulacak olan bu model için fiyatı henüz açıklanmamış durumda.

 

{otokolaj}

“Yeni Mercedes A Serisi” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir